Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rząd chce zamrozić ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych

Treść

Rząd chce zamrozić ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, których roczne zużycie nie przekracza 2 tysięcy kilowatogodzin. Dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników limit będzie wyższy. Projekt w tej sprawie w poniedziałek przyjął rząd. Jednocześnie trwają prace nad projektem ustawy, która opodatkuje zyski koncernów energetycznych.

Rząd przygotował kolejne wsparcie w czasie rosnących kosztów życia. W poniedziałek Rada Ministrów zgodziła się na zamrożenie cen prądu w przyszłym roku. Ważne będą limity zużycia energii elektrycznej.

– Do 2 megawatogodzin dla wszystkich gospodarstw domowych zamrożone są rachunki na poziomie tegorocznym, dla części limity są zwiększone – zaznaczyła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, wiceminister klimatu i środowiska.

W rodzinach, gdzie jest osoba niepełnosprawna, limit wyniesie 2 tysiące 600 kilowatogodzin. W przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników to 3 tysiące kilowatogodzin. Każda kilowatogodzina powyżej limitu objęta będzie nową taryfą.

– Powyżej będzie zgodna z nową taryfą, którą Urząd Regulacji Energetyki zatwierdzi – dodała.

Gospodarstwa domowe, które będą oszczędzać energię, dostaną specjalny upust.

– Od 1 października tego roku, do końca przyszłego, jeśli nasze zużycie będzie mniejsze o 10 procent w stosunku do analogicznego okresu w przeszłości, to będziemy mieli 10 procent upustu na przyszłe rachunki – kontynuowała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Z zamrożenia cen energii w przyszłym roku skorzystać ma prawie 17 milionów gospodarstw domowych. Koszt to 23 miliardy złotych. Rząd zaznaczył, że przyjęty limit 2 tysięcy kilowatogodzin, to średnie zużycie energii w domach w 2020 roku. To niedoszacowana wartość.

– W domach jednorodzinnych to się waha w granicach 4-5 tysięcy kilowatogodzin rocznie, więc pytanie, co powyżej tych 2 tysięcy proponowanych przez rząd. (…) Należałoby szukać jeszcze innych, bardziej systemowych rozwiązań – tłumaczył Paweł Dołkowski, ekonomista.

– Społeczeństwo i rząd zauważa, że duże rodziny biorą na siebie wychowywanie przyszłych pokoleń, czyli większy ciężar. (…) Duże rodziny potrzebują wsparcia – zwróciła uwagę Bożena Pietras ze Związku Dużych Rodzin Trzy Plus.

Utrzymanie niższych rachunków za prąd wspomoże produkcję rolną.

– Wsparcie idzie od rządu w dobrym kierunku, ale przydałoby się jeszcze więcej. Wiadomo, że koszty też wzrastają – zaznaczył Kazimierz Kalinowski, rolnik ze wsi Karpowicze.

Osoby ogrzewające dom energią elektryczną otrzymają jednorazowy dodatek w wysokości 1 tysiąca złotych. W przypadku rocznego zużycia energii powyżej 5 megawatogodzin, dodatek wyniesie 1 tysiąc 500 złotych. O dodatek będzie można ubiegać się w gminie.

Z wysokimi cenami energii zmagają się samorządy, szpitale, szkoły oraz domy opieki społecznej. Ich rachunki za prąd także będą zamrożone. Pieniądze na to będą pochodzić z podatku od nadmiernych zysków dużych firm. Odpowiedni projekt ustawy przygotował Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.

– 50-cio procentowy, bardzo wysoki podatek, który da budżetowi państwa ponad 13 milionów złotych – stwierdził minister aktywów państwowych.

 

Opodatkowanie to rozwiązanie doraźne.

– To oczywiście dla samorządów, szpitali wielka pomoc. (…) Natomiast to nie rozwiązuje przyczyn wzrostu cen energii, a zatem tutaj należy wskazać handel na giełdzie, gdzie mamy do czynienia z potężnymi zjawiskami spekulacyjnymi i już wielokrotnie wskazywane pozwolenie emisji – zaakcentował prof. Wojciech Piontek z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Najprawdopodobniej w środę rząd zajmie się projektem ustawy o opodatkowaniu nadzwyczajnych zysków firm.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl, 28

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj