Ruszyła kampania społeczna na rzecz przeciwdziałania przestępczości wymierzonej w stronę osób starszych
Treść
„Bezpieczni 60 plus” – to nazwa ogólnopolskiej kampanii społecznej adresowanej do seniorów. Jej celem jest edukowanie i przeciwdziałanie przestępczości wymierzonej w stronę osób starszych. To także pomoc seniorom, którzy padli ofiarą przestępstwa.
Osoby starsze to jedne z najczęstszych ofiar przestępstw w Polsce.
– To szczególne narażenie wiąże się z tym, że osoby starsze zazwyczaj wykazują większą ufność i naturalne dążenie do kontaktu z drugim człowiekiem. Ta otwartość, to zaufanie, empatia okazywana w różnych sytuacjach, które aranżują przestępcy, bardzo często bywa pewnym fundamentem, na którym ta działalność przestępcza jest budowana – mówi prezes Instytutu Łukasiewicza Maciej Zdziarski.
Jednym z popularnych, a zarazem bardzo niebezpiecznych sposobów oszukiwania seniorów jest tzw. lichwa.
– Przestępstwo z art. 304 Kodeksu karnego jest przestępstwem umyślnym. Należy wykazać sprawcy, że działa z zamiarem bezpośrednim, kierunkowym, czyli mając świadomość przymusowego położenia pożyczkobiorcy zawiera z nim niekorzystną umowę. W ten sposób, w sposób nieetyczny, wzbogaca się – wskazuje Teresa Rutkowska-Szmydyńska, prokurator regionalny w Gdańsku.
Z kolei najprostszą i najskuteczniejszą jest metoda przez telefon na tzw. „wnuczka” a nawet „policjanta” – zwraca uwagę mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
– Te metody są modyfikowane i łączone. Nieraz bywa tak, że rzekomy wnuczek dzwoni i mówi, że ma kłopoty – jest sprawcą czy uczestnikiem wypadku drogowego – trzeba wpłacić kaucję. Za chwilę słuchawkę przejmuje rzekomy policjant i potwierdza to wszystko – wskazuje mł. insp. Sebastian Gleń.
Właśnie z myślą o osobach starszych powstała kampania „Bezpieczni 60 plus”. Seniorzy nie zawsze zdają sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń. Powodów jest wiele, m.in. stan zdrowotny i większa dezorientacja w życiu społecznym.
– Osoby starsze często reprezentują mniejsze rozeznanie w problematyce prawnej, nie wiedzą co mogą, czego nie mogą i często są osobami samotnymi – zaznacza Maciej Zdziarski.
Policja uczula wszystkich starszych ludzi, by na każdym kroku zachowali czujność i nie dali się zwieść presją czasu, jaką wywołują oszuści.
– Przede wszystkim musimy uzmysłowić sobie taką podstawową zasadę, że policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy, haseł do konta, nie wtajemnicza w arkana tajnych operacji. Jeśli dzwoni jakiś członek rodziny, to spróbujmy do niego oddzwonić na jego numer telefonu, który jest nam znany. Zadzwońmy ewentualnie do kogoś innego z rodziny, skonsultujmy to – dodaje mł. insp. Sebastian Gleń.
W ramach kampanii, Ministerstwo Sprawiedliwości zobowiązało się do niesienia doraźnej pomocy oszukanym seniorom.
– W zeszłym roku w październiku przyjęliśmy program. To jest program przeznaczony na najbliższe 3 lata, który będzie polegał na tym, że stworzymy sieć 60 ośrodków regionalnych i 337 punktów lokalnych, czyli praktycznie w każdym powiecie będzie dostępna ta pomoc. W tym momencie mamy już 52 ośrodki regionalne i 287 punktów lokalnych, więc ten program jest już mocno zaawansowany – mówi Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.
Ośrodki te oferują szeroko pojętą pomoc prawną, psychologiczną, a także medyczną. Kampania jest współfinansowana z Funduszu Sprawiedliwości.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 14 lipca 2019
Autor: mj