Rozpoczęła się kolejna edycja programu ,,Za życiem"
Treść
Rusza druga edycja programu „Za życiem”. RzÄ…d przeznaczy na ten cel prawie sześć miliardów zÅ‚otych. To dwa razy wiÄ™cej, niż przekazywano wczeÅ›niej.
Wiele codziennych czynnoÅ›ci stanowi nie lada wyzwanie dla dzieci z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ…. Bez odpowiedniego wsparcia nie zawsze sÄ… one w stanie samodzielnie egzystować. StÄ…d druga edycja rzÄ…dowego programu „Za życiem”, na który paÅ„stwo wyda prawie sześć miliardów zÅ‚otych do 2026 roku. [czytaj wiÄ™cej]
– Taki jest cel programu, żeby pobudzać ministerstwa i poszczególne obszary dziaÅ‚aÅ„ do wprowadzania elementów, które bÄ™dÄ… uwzglÄ™dniać potrzeby osób z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciami – mówiÅ‚ wiceminister rodziny i polityki spoÅ‚ecznej, PaweÅ‚ Wdówik.
Zapowiadane wsparcie jest dwukrotnie wyższe niż w pierwszej edycji programu – zaznaczyÅ‚ Marcin Jakóbczyk, dziaÅ‚acz pro-life i prawnik.
– Istotne jest, że bÄ™dzie to dotyczyÅ‚o także powikÅ‚aÅ„ pociążowych. To realna pomoc dla osób, które rodzÄ… siÄ™ z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciami ruchowymi, umysÅ‚owymi. Pomoc bÄ™dzie udzielana już od samego poczÄ…tku, czyli zaraz po urodzeniu – powiedziaÅ‚ Marcin Jakóbczyk.
W ramach programu za życiem działają m.in. Wiodące Ośrodki Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńcze.
– WiodÄ…ce OÅ›rodki Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-OpiekuÅ„cze to miejsca, w których rodzina otrzymuje pomoc, kiedy dowiaduje siÄ™, że dziecko jest zagrożone niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ…, chorobÄ…, bÄ…dź jest niepeÅ‚nosprawne i otrzymuje pomoc praktycznie zaraz po narodzeniu – wskazywaÅ‚a wiceminister edukacji i peÅ‚nomocnik rzÄ…du do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoÅ‚y, Marzena MachaÅ‚ek.
Co roku, dzięki ośrodkom, pomoc w zakresie rehabilitacji, świadczeń medycznych oraz wsparcia psychologicznego otrzymywało 18 tysięcy dzieci i ich rodziny. W ramach nowej edycji programu powstanie portal informacyjny oraz specjalna infolinia.
– To sÄ… elementy, które majÄ… ze sobÄ… wspóÅ‚pracować, żeby udostÄ™pniać tak bardzo oczekiwanÄ… peÅ‚nÄ… informacjÄ™ i poprowadzenie sytuacji rodzin, którym rodzi siÄ™ dziecko z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ…, żeby one bezpoÅ›rednio trafiaÅ‚y do miejsc, które oferujÄ… wsparcie – powiedziaÅ‚ wiceminister PaweÅ‚ Wdówik.
W każdym powiecie powstanie także stanowisko doradcy rodzinnego.
– To bÄ™dzie osoba, która dotrze do rodziny w trudnej sytuacji i pomoże przygotować program wsparcia. To bÄ™dzie wsparcie w zakresie rehabilitacji, pomocy psychologicznej dla rodziny. Doradca rodzinny pomoże wskazać miejsca i uzyskać wsparcie o charakterze socjalnym – zaakcentowaÅ‚a wiceminister Marzena MachaÅ‚ek.
Program ma na celu przygotowanie mÅ‚odzieży niepeÅ‚nosprawnej do samodzielnego życia i odnalezienia siÄ™ na rynku pracy. Choć sytuacja osób z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciami stopniowo ulega poprawie, wciąż jest wiele do zrobienia.
– Kolejne zadania Ministerstwa Zdrowia to dostÄ™p do opieki paliatywnej i hospicyjnej. Na dzisiaj mamy dostÄ™p do 16 dzieciÄ™cych hospicjów. Pracujemy, żeby dostÄ™p byÅ‚ caÅ‚kowity dla każdego dziecka, które go potrzebuje. Dla dziecka i rodziny również opieka hospicyjna jest opiekÄ… kompleksowÄ… dla caÅ‚ej rodziny – podsumowaÅ‚ wiceminister zdrowia, Maciej MiÅ‚kowski.
Program „Za życiem” realizowany jest przez Ministerstwo Rodziny i Polityki SpoÅ‚ecznej, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz resort zdrowia. DziaÅ‚a od 2017 roku.
[TYLKO U NAS] T. Wieczerzak: Program „Za życiem” od samego poczÄ…tku życia dziecka obejmuje je i jego rodzinÄ™ peÅ‚nÄ… oraz kompleksowÄ… opiekÄ…. To, co jest nam potrzebne, jest kompleksowo wdrażane https://t.co/S6i7zQjdMO
— Radio Maryja (@RadioMaryja) January 4, 2022
TV Trwam News
Å»ródÅ‚o: radiomaryja.pl,
Autor: mj
Tagi: program "Za życiem"