Rola Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w budowaniu silnej gospodarki Polski
Treść
Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przełożyła się na wzrost gospodarczy kraju oraz lepsze wynagrodzenia Polaków. To wnioski, jakie płyną z Katowic z konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Dziś drugi dzień dyskusji. Planowane są wystąpienia partyjnych liderów oraz premiera Mateusza Morawieckiego.
Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju miała tak przebudować model gospodarczy państwa, by służył on całemu społeczeństwu. Dlatego to, czy dokument sprawdził się w praktyce, można zweryfikować poprzez rosnące dochody Polaków – mówił w trakcie konwencji PiS w Katowicach minister inwestycji Jerzy Kwieciński.
– Mamy wreszcie wzrost wynagrodzeń. Wynagrodzenia rosną 6-7 proc. rok do roku – wskazał Jerzy Kwieciński.
Strategia jest w trakcie realizacji. Łącznie na programy rozwojowe rząd uruchomił kwotę 965 mld zł ze środków publicznych.
– W ramach strategii w tej chwili mamy ponad 300 tzw. projektów strategicznych, zaawansowanie tych projektów jest w tej chwili na 50 proc. – dodał minister inwestycji i rozwoju.
Strategia miała skierować polską gospodarkę na tory innowacyjności. Odpowiedzialność wzięło na siebie państwo. Do 2050 roku Polska chce przeznaczać na badania i rozwój 2,67 proc. PKB.
– Gdzie jesteśmy dzisiaj? W 2017 roku udało nam się osiągnąć 1 proc – powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
Aby to osiągnąć, potrzebne było stworzenie całego otoczenia prawnego przyjaznego dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych małych i średnich.
– W 2017 roku ci, którzy skorzystali z ulgi na badania i rozwój odliczyli w tym czasie więcej środków niż ci, którzy skorzystali z grantów, z funduszy europejskich na badania i rozwój. To znaczy, że ten system działa – dodała szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii.
Od początku elementem planu, który miał przynieść Polsce silny wzrost gospodarczy, było rozbudowanie infrastruktury transportowej. W Strategii premiera Mateusza Morawieckiego znalazła się m.in. kolej.
– 70 mld wydajemy na inwestycje kolejowe, 10 mld już rozliczone, prace już wykonane – zwrócił uwagę minister Andrzej Adamczyk.
Resort infrastruktury stawia na modernizację torów kolejowych i dworców oraz wymianę taboru. Wszystko ma służyć przeciwdziałaniu wykluczeniu komunikacyjnemu. Z drugiej strony, uzupełniona ma zostać cała sieć dróg ekspresowych i autostrad.
– Naszym celem jest ruszt komunikacyjny. I ten ruszt spinamy. Docelowo, zgodnie z uchwałą rządu, 2 tys. km autostrad, 1600 km jest w użytkowaniu. Ponad 300 km jest w budowie – dodał szef resortu infrastruktury.
Zamykanie tego rusztu – minister Andrzej Adamczyk – nazwał myśleniem w kategoriach odpowiedzialnego rozwoju.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj
Tagi: "Myśląc: Polska 2019" gospodarka Katowice Mateusz Morawiecki Prawo i Sprawiedliwość rozwój