Rola Polski w drodze do pokoju na Bliskim Wschodzie
Treść
Polska może być ważnym ogniwem w drodze do wprowadzenia pokoju na Bliskim Wschodzie. Okazją będzie organizowana na terenie naszego kraju przez Stany Zjednoczone konferencja o Bliskim Wschodzie.
Na Bliskim Wchodzie krzyżują się interesy mocarstw.
– Bliski Wschód nadal jest regionem tzw. globalnych Bałkanów, z którego fale turbulencji mogą się rozlać na resztę świata – mówił prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Prof. Krzysztof Kubiak podkreślił, że od lat rosną tutaj wpływy irańsko-rosyjskie. Stąd na nowo swoją politykę wobec Bliskiego Wschodu próbują zdefiniować Stany Zjednoczone. Efektem tego jest trwająca wizyta w regionie sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo.
– Nie złagodzimy naszej kampanii, która ma powstrzymać wrogie wpływy i działania Iranu przeciwko temu regionowi i światu – powiedział Mike Pompeo.
Stany Zjednoczone konsekwentnie obwiniają Iran o destabilizację Bliskiego Wschodu. Dlatego – jak tłumaczył dr Zbigniew Cesarz z Uniwersytetu Wrocławskiego – USA chcą wzmocnić swoje wpływy w bezpośrednim sąsiedztwie Iranu.
– Syria jest już w tej chwili wyeliminowana jako państwo, które zagrażałoby interesom amerykańskim i interesom Izraela. W związku z tym została pozbawiona możliwości większego wpływu. Będzie groźna, ale nie w takim wymiarze, jak groźny może być Iran – podkreślił dr Zbigniew Cesarz.
Za reorganizacją polityki USA na Bliskim Wschodzie idzie też plan prezydenta Donalda Trumpa dla Palestyny. I tej strategii świat jest szczególnie ciekawy – mówił dr Tomasz Teluk, który dodał, że już teraz pojawiają się pierwsze przecieki.
– Rozszerzenie Strefy Gazy oraz umożliwienie młodym Palestyńczykom uczestniczenia w dobrobycie Izraela, mianowicie – więcej pracy dla Palestyńczyków w zamian za zrzeczenie się haseł nacjonalistycznych – powiedział dr Tomasz Teluk, prezes Instytutu Globalizacji.
Na problemy Bliskiego Wschodu potrzebna jest nie tylko odpowiedź USA, ale też całej społeczności międzynarodowej. I właśnie taka odpowiedź ma być wypracowana na konferencji w Polsce. Na antenie telewizji Fox News zapowiedział to sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Do dyskusji są zaproszeni wszyscy.
– Mamy ogromną nadzieję, że uda nam się złapać złych aktorów w regionie, Rosjan i Irańczyków, aby przyszli do stołu razem z syryjskim reżimem oraz wszystkimi innymi stronami i zaczęli rozmawiać o tym, jak może wyglądać Syria – mówił Mike Pompeo.
Polska i USA wspólnie zorganizują konferencję, która – jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych – ma służyć budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.
– Polska traktuje kwestię pokoju na Bliskim Wschodzie jako jedno z najistotniejszych wyzwań polityki zagranicznej i obronnej. Powstrzymanie walk w tym newralgicznym regionie jest kwestią fundamentalną, jeśli chodzi o zapewnienie stabilizacji i bezpieczeństwa całego świata – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
To duże wyróżnienie dla Polski, jako bliskiego partnera Stanów Zjednoczonych w regionie – mówił dr Tomasz Teluk, ale przypomniał, że w porządku światowym Polska nie odgrywa istotnej roli, zwłaszcza militarnie.
– Można to porównać ze szczytem NATO, który był organizowany w Warszawie – podkreślił dr Tomasz Teluk.
Już teraz krytyczne słowa pod adresem Polski wysyła Iran.
– Mówiąc, że każdy, kto organizuje takie wydarzenie wymierzone w Iran, albo zginie, albo zostanie zhańbiony – dodał dr Tomasz Teluk.
Szef MSZ Iranu mówi – i tu cytat – o „rozpaczliwym antyirańskim cyrku”. Stany Zjednoczone próbują nadać ton światowej dyskusji o sytuacji na Bliskim Wschodzie. I właśnie takiego scenariusza należy spodziewać się w Polsce. Tyle tylko, że Donald Trump w swojej polityce nie jest ani konsekwentny, ani przewidywalny – mówił prof. Krzysztof Kubiak.
– Nie można go traktować jako polityka konsekwentnego, realizującego jakąś długofalową, przemyślaną strategię. To jest raczej rodzaj trybuna kierującego się impulsami – zaznaczył prof. Krzysztof Kubiak.
Konferencja w Warszawie odbędzie się w dniach od 13 do 14 lutego.
Źródło: TV Trwam News/RIRM
Autor: bj
Tagi: bliski wschód