Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rodzice wywalczyli refundację

Treść

Sukcesem zakończył się protest rodziców dzieci z nadpobudliwością psychoruchową - minister finansów Jacek Rostowski zatwierdził listę leków refundowanych, na której znalazł się preparat Concerta stosowany w leczeniu ADHD. Dotychczas rodzice musieli ponosić duże koszty w związku z jego zakupem, nawet 360 zł miesięcznie. Decyzją resortu finansów lek zostanie objęty opłatą ryczałtową w wysokości 3,20 złotego. - Wygrała słuszna sprawa - komentują rodzice z Polskiego Towarzystwa ADHD.

Refundacja pierwszego środka spośród stosowanych w terapii ADHD pokazuje, że wielomiesięczny protest rodziców dzieci z tym problemem był niezbędny. Samo z siebie Ministerstwo Zdrowia takiej decyzji by nie podjęło. - To nasz wielki sukces. Walczyliśmy o to od wielu miesięcy. Wielu rodziców czekało, by mogli swobodnie zakupić lek dla swoich dzieci. Przykro tylko, że decyzję tę podjęto dopiero po naszych protestach, że aż do tego musiało dojść - mówi Ilona Lelito, prezes Polskiego Towarzystwa ADHD.
Pierwotnie resort zdrowia zapowiedział, że nowe wykazy refundacyjne wejdą w życie jeszcze 1 stycznia 2009 r., kilka tygodniu później ministerstwo przesunęło termin na 1 lutego br., po czym po następnych kilku tygodniach zapowiedziało jeszcze jedno przesunięcie - na 16 marca br. Dopiero po pikiecie, którą zdeterminowani rodzice zorganizowali w miniony czwartek pod gmachem Ministerstwa Zdrowia, lista leków refundowanych, na której znajdował się preparat Concerta, trafiła do podpisu ministra finansów Jacka Rostowskiego. Za dwa tygodnie, tyle bowiem potrzebują apteki na dostosowanie swego systemu komputerowego do nowego cennika leków, rodzice za okazaniem tzw. różowej recepty będą mogli nabyć Concertę za 3,20 złotego.
Do tej pory żaden z leków na ADHD dostępnych w Polsce nie był refundowany. W polskich aptekach były dostępne trzy: Concerta, Strattera i Medikinet.
Miesięczny koszt terapii, w zależności od rodzaju zastosowanego medykamentu, zamykał się w przedziale 200-600 złotych. Refundowana Concerta jest więc teraz jedynym lekiem w cenie przystępnej dla przeciętnej polskiej rodziny.
Według lekarzy, problem nadpobudliwości psychoruchowej dotyczy około 4-8 proc. dzieci w wieku szkolnym. Obrazowo można powiedzieć, że w każdej klasie jest jeden uczeń nadpobudliwy. Nie wszystkie dzieci muszą być poddane terapii farmakologicznej, u większości wystarcza psychoterapia i psychoedukacja. Jednak w przypadku około 20 proc. pacjentów stopień nasilenia objawów wymaga zastosowania leków, w przeciwnym razie dziecko nie ma szans na poprawę funkcjonowania. Specjaliści podają, że w Polsce jest około 230 tys. dzieci z ADHD, z których wskazania do leczenia farmakologicznego ma jedynie około 23-34 tysięcy.
Dotychczasowa bierność ze strony resortu zdrowia sprawiała, że aż 80 proc. osób dotkniętych schorzeniem nie jest objętych żadnym leczeniem. Jak podkreślają lekarze zajmujący się na co dzień pacjentami z ADHD, do pełnego wyleczenia niektórych przypadków wskazane byłoby jednoczesne stosowanie przynajmniej dwóch specyfików. Rodzice liczą na to, iż w przyszłości refundacją zostaną objęte także Strattera i Medikinet.
ADHD jest uznawane za zaburzenie łamiące linię życia. Jeśli zostanie zaniedbane, może prowadzić do powikłań takich jak: obniżona samoocena, agresja, depresja, zaburzenia emocjonalne, uzależnienia. W przyszłości dochodzić może do konfliktów z prawem, statystycznie częstszej utraty pracy i wypadków, niezaradności życiowej, a nawet samobójstw. By temu zapobiec, konieczne jest podejmowanie odpowiednich środków zaradczych już w okresie dzieciństwa.
Anna Ambroziak
"Nasz Dziennik" 2009-03-02

Autor: wa