Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rekordowo wysoka inflacja

Treść

Inflacja ponownie wzrosła. Po raz kolejny osiągnęła ona rekordowy poziom. Według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w październiku 2022 roku w Polsce wyniosła 17,9 procent w porównaniu rok do roku.

W porównaniu do września 2022 roku ceny wzrosły o 1,8 procent. [czytaj więcej

 

– To, co jest najważniejsze, to to, że wzrost nie jest skokowy, tylko umiarkowany. Można spodziewać się stopniowego wzrostu inflacji, ale maksymalnie do stycznia przyszłego roku wskazał dr Michał Tuszyński, ekonomista.

Analitycy z banku ING oceniają, że szczyt lokalnej inflacji może nastąpić dopiero na przełomie lutego i marca, a spadek rozpocznie się wraz z zakończeniem sezonu grzewczego.

„W lutym przyszłego roku inflacja przekroczy 20 proc. w porównaniu rok do roku. Spadek do jednocyfrowych poziomów nastąpi nie wcześniej niż w IV kwartale 2023 roku” oceniają analitycy banku ING.

Opozycja za wysoką inflację i rosnące ceny w sklepach obarcza winą obecny rząd.

– Inflacja w Polsce nie ma litości i nie bierze jeńców. Dotyka każdego powiedział poseł Krzysztof Gawkowski, przewodniczący KP Lewicy.

Sama żywność zdrożała rok do roku o ponad 20 procent.

– To jest obraz klęski gospodarczej obozu Prawa i Sprawiedliwości – dodał Krzysztof Gawkowski.

Wzrosły także ceny zniczy i kwiatów. Co widać zwłaszcza teraz, gdy odwiedzamy cmentarze. Choć ceny różnią się w zależności od regionu. Polacy zaznaczają, że wysokie ceny widać szczególnie w przypadku zniczy.

Wysokie koszty, choćby żywności, to jednak efekt wysokich obciążeń produkcji, która uzależniona jest od kosztów energii. Warto podkreślić, że energia w całej Europie poszybowała w górę.

– Nieodpowiedzialnością naszej polskiej opozycji jest to, że z jednej strony mówi nam (i słusznie), że musimy wspierać Ukrainę, musimy nakładać sankcje na Rosję, musimy rezygnować z rosyjskich węglowodorów, a z drugiej strony, kiedy przychodzi nam płacić koszt związany z walką z Rosją na niwie ekonomiczno-gospodarczej, to wtedy nasza polska opozycja wchodzi w buty prokremlowskiej propagandy zaznaczył Jan Kanthak, wiceminister aktywów państwowych.

Miłosz Motyka, rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego, wskazał jednak na inflację bazową, która nie uwzględnia czynników zewnętrznych. Eksperci szacują, że wynosi ona obecnie nieco ponad 11 procent.

– Podstawowy problem to sprzeczne działania rządu i sprzeczne działania Narodowego Banku Polskiego i Rady Polityki Pieniężnej. Nie ma spójnej polityki monetarnej w Polsce podkreślił rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Podnoszenie stóp procentowych musi mieć jednak swoje granice. Im wyższe stopy, tym słabsza gospodarka i jej rozwój.

– Bardzo skrajna walka z inflacją może spowodować bardzo duże bezrobocie, a to jest dotkliwsze niż obecna inflacja powiedział dr Krystian Mieszkała,  ekonomista.

By złagodzić rosnące ceny, rząd przedłużył do końca 2022 roku tarczę antyinflacyjną. To m.in. obniżka akcyzy na prąd, zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżka stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz stawek VAT na żywność i gaz ziemny.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl, 31

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj