Referendum Dudy popularniejsze od referendum Komorowskiego
Treść
Z kolei na głosowanie zarządzone przez Bronisława Komorowskiego 6 września 33 proc. pytanych wybiera się na pewno, 22 proc. raczej zagłosuje, 26 proc. zdecydowanie nie weźmie w nim udziału, 12 proc. raczej nie pójdzie, a 7 proc. jeszcze nie zdecydowało.
Politolog prof. Arkady Rzegocki zwraca uwagę na różnice w obydwu referendach.
- Referendum, które zaproponował prezydent Andrzej Duda, dotyczy tych kwestii, które były mocno dyskutowane i które legitymizują się tymi wieloma podpisami. Zebrać w Polsce taką ilość podpisów to jest rzeczywiście wielki wysiłek. Jak się wydaje, słuchanie opinii obywatelskiej jest tutaj czymś istotnym. Z drugiej strony niestety na referendum prezydenta Komorowskiego widać ślad walki wyborczej. To jest referendum, które zostało ogłoszone po I turze wyborów, w związku z tym niektóre zagadnienia wydają się, co najmniej nieprecyzyjnie sformułowane. Pytanie np. o JOW-y powinno być bardziej szczegółowe, dlatego że sama zasada jest bardzo ogólna i pozostawia sporo do interpretacji dla polityków przede wszystkim – mówi Arkady Rzegocki.
W referendum zarządzonym przez Bronisława Komorowskiego odpowiemy na pytania dotyczące: wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii politycznych z budżetu oraz rozstrzygania wątpliwości w prawie podatkowym na korzyść podatnika.
Z kolei w referendum proponowanym przez Andrzeja Dudę pytania dotyczyłyby obniżenia wieku emerytalnego, zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków oraz ochrony Lasów Państwowych.
O tym, czy dojdzie ono do skutku, zdecyduje Senat w przyszłym tygodniu.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 26 sierpnia 2015
Autor: mj