Radio Maryja podejmuje wyzwanie obrony cywilizacji życia
Treść
We współczesnym sporze o człowieka Kościół potrzebuje ambony, która jednoznacznie opowie się po stronie cywilizacji życia. Takie wyzwanie podejmuje Radio Maryja. Realizuje zadanie, jakim jest obecność Kościoła w wymiarze społecznym i narodowym. Wczoraj w homilii przy okazji 29. rocznicy powstania katolickiej rozgłośni mówił o tym metropolita szczecińsko-kamieński ks. abp Andrzej Dzięga.
Od 29 lat Radio Maryja staje po stronie życia. Przypomina, że człowiekiem jest się od poczęcia. Stwarza przestrzeń, by obrońcy życia w Polsce mogli przedstawić swoje argumenty. W sporze, którego ofiarą są nienarodzone dzieci – mówił Wojciech Zięba z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.
– Zawsze z wielką życzliwością spotykamy się w podejmowaniu wszelkich akcji w obronie życia. To nie jest jednorazowy zryw – zwrócił uwagę Wojciech Zięba.
To ciągłe upominanie się o tych, którzy nigdy nie będą mieli głosu w dyskusji o życiu i tzw. aborcji – zaznaczył prof. Janusz Kawecki z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Przypomniał, że Radio Maryja nie wystraszyło się wyroku Trybunału Konstytucyjnego, ani protestujących na ulicach. Przypominało, że polskie prawo nie pozwala na tzw. aborcję na życzenie.
– Czy któreś z tych mediów wyraźnie to akcentowało, powiedziało tym uczestnikom? Tylko w Radiu Maryja i TV Trwam mogli się o tym dowiedzieć – podkreślił członek KRRiT.
Ks. abp Marek Jędraszewski po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego mówił o wielkim ruchu społecznym w obronie życia. Radio Maryja było i jest jego częścią.
– Te słowa, które przez lata płynęły z radia, są jak krople, które drążą skałę. One wydrążyły bardzo wielką skałę – zauważył Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.
W 29. rocznicę powstania katolickiej rozgłośni, w homilii ks. abp. Andrzeja Dzięgi, jeszcze raz wybrzmiały słowa, że Kościół musi być obecny także w wymiarze spraw narodowych.
– Szczególnie ten wymiar narodowych spraw, przez wiele wystraszonych lub zakłamanych środowisk, zapomniany, osierocony, źle rozumiany, przekręcany, jest przez Radio Maryja przytulany, chroniony, oczyszczany i ukazywany z wiarą – mówił metropolita szczecińsko-kamieński.
Katolickie media muszą być głosem sprzeciwu. Nie mogą chować głowy w piasek. Tak ich rolę widzi ks. prof. Waldemar Cisło ze Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
– Jeśli zabraknie nam tego, a takim przykładem jest Hiszpania, czy Francja, gdzie Kościół się poddał, to wtedy widzimy, że Kościół staje się Kościołem milczenia, nie ma nic do powiedzenia – zaznaczył ks. prof. Waldemar Cisło.
Dlatego też Radio Maryja nie milczy, kiedy wiernym próbuje się odebrać dziedzictwo, jakie zostawił po sobie św. Jan Paweł II.
– Gdyby politycy czytali nauczanie Jana Pawła II, nie musieliby wybijać drzwi, bo one są już otwarte. A tak politycy chodzą po omacku i robią głupstwa metodą prób i błędów – zauważył założyciel i dyrektor Radia Maryja, o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.
Radio Maryja może być współczesną amboną, po którą ludzie wierzący mogą sięgać w sporze, w jaki teraz – chcąc, nie chcąc – jesteśmy włączeni. To spór o ducha, o prawdę. Spór o cywilizację życia. W kontrze do cywilizacji śmierci.
– Ja powtarzam, że „rewojtylizacja” jest naszą szansą jako narodu, jako społeczeństwa, i wreszcie jako katolików, więc „rewojtylizacja”, powrót do myśli św. Jana Pawła II – podkreślał etyk ks. prof. Paweł Bortkiewicz.
Właśnie dzisiaj Polska potrzebuje działań na rzecz odbudowy kultury narodowej i katolickiej – mówił Marszałek Senior Sejmu IX kadencji Antoni Macierewicz.
– W tych czasach, które w istocie polegają na niszczeniu kultury, na jej likwidacji, na budowie czegoś w rodzaju akultury, niestety nie ma innego medium jak tylko Radio Maryja – stwierdził Antoni Macierewicz.
Jest ono gotowe podjąć to wyzwanie. Radio Maryja chce dawać argumenty, rozwijać człowieka, pomagać mu znaleźć prawdę. Samo tej prawdy szuka, nie jest przeciwko nikomu. Chce odnaleźć człowieka, nie odrzucać.
– To jest medium, które porządkuje hierarchię wartości w relacji do Kościoła, do Ojczyzny i do narodu – wskazał ks. abp Sławoj Leszek Głódź.
To medium, które dobrze wykorzystane, może być nie tylko codziennym towarzyszem w modlitwie, ale może być też punktem odniesienia, platformą, poprzez którą wybrzmiewają argumenty nigdzie indziej niepodejmowane. Radio Maryja wciąż ma do odegrania ogromną rolę we współczesnej batalii o człowieka i rodzinę.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj