PZU: Ultimatum czy porażka
Treść
Ultimatum czy porażka ministra? - takie pytania zadajÄ… sobie obserwatorzy komentujÄ…cy sprawÄ™ PZU. Po raz kolejny odÅ‚ożony zostaÅ‚ termin zawarcia ugody pomiÄ™dzy Eureko i Skarbem PaÅ„stwa, na co walne zgromadzenie PZU zareagowaÅ‚o wczoraj decyzjÄ…, iż spóÅ‚ka nie wypÅ‚aci akcjonariuszom dywidendy za ubiegÅ‚y rok, która miaÅ‚a być częściÄ… negocjowanego porozumienia.
PZU nie wypÅ‚aci akcjonariuszom dywidendy z zysku za 2008 r. - zdecydowaÅ‚o wczoraj walne zgromadzenie akcjonariuszy, w którym decydujÄ…cy gÅ‚os należy do Skarbu PaÅ„stwa (55,09 proc. akcji PZU). Ponad 3,26 mld zÅ‚ ubiegÅ‚orocznego zysku zostanie przeznaczone na kapitaÅ‚ zapasowy spóÅ‚ki, a niewielka jego część (21 mln zÅ‚) na fundusz socjalny.
W przeddzieÅ„ walnego zgromadzenia minister Skarbu PaÅ„stwa Aleksander Grad i reprezentant Eureko, czyli mniejszoÅ›ciowego akcjonariusza, Bert Hemskeerk poinformowali we wspólnym komunikacie, że "rozmowy ugodowe w sprawie rozwiÄ…zania konfliktu wokóÅ‚ PZU sÄ… zaawansowane i prowadzÄ… do ugody". Jako ostateczny i nieodwoÅ‚alny termin zakoÅ„czenia negocjacji podali koniec wrzeÅ›nia.
Minister kusi pieniędzmi
WypÅ‚ata dywidendy miaÅ‚a być, wedÅ‚ug wczeÅ›niejszych zapowiedzi ministra Skarbu PaÅ„stwa, elementem ugody pomiÄ™dzy zwaÅ›nionymi akcjonariuszami PZU - Skarbem PaÅ„stwa i Eureko. Skarb PaÅ„stwa kusiÅ‚ Eureko wypÅ‚atÄ… nie tylko zysku za 2008 r., ale i dywidendy za lata ubiegÅ‚e odÅ‚ożonej w formie kapitaÅ‚u zapasowego, w sumie niemal 12 mld zÅ‚ do podziaÅ‚u. Jako że w chwili rozpoczÄ™cia walnego zgromadzenia akcjonariuszy 30 czerwca ugoda nie byÅ‚a jeszcze gotowa, na wniosek Skarbu PaÅ„stwa posiedzenie zostaÅ‚o przerwane na 30 dni i wznowione wczoraj. WydajÄ…c wspólne oÅ›wiadczenie w przeddzieÅ„ posiedzenia, strony chciaÅ‚y uprzedzić ewentualne spekulacje na temat braku postÄ™pów w negocjacjach spowodowane decyzjÄ… walnego zgromadzenia o niewypÅ‚aceniu dywidendy przez PZU.
Z komunikatu wynika też, iż negocjacje w imieniu Eureko nadal bÄ™dzie prowadziÅ‚ Bert Hemskeerk, byÅ‚y prezes Rabobanku, który w czerwcu przeszedÅ‚ na emeryturÄ™. Jego mandat zachowa ważność do koÅ„ca wrzeÅ›nia. Jak wynika z informacji prasowych, holenderski Rabobank, wÅ‚aÅ›ciciel 38 proc. akcji Eureko, jest zainteresowany zakoÅ„czeniem konfliktu ze Skarbem PaÅ„stwa. Jest gotów wyjść z inwestycji w PZU, liczÄ…c na miliardy z dywidendy oraz na nabycie od MSP dodatkowych akcji BGÅ», w którym posiada obecnie 59 procent. Na przeszkodzie do ugody w sprawie PZU stoi wiÄ™kszoÅ›ciowy wÅ‚aÅ›ciciel Eureko - Achmea.
- Achmea jest spóÅ‚dzielniÄ…, wiÄ™c nie musi siÄ™ tÅ‚umaczyć przed akcjonariuszami z zamrożonego kapitaÅ‚u. Gdyby byÅ‚a spóÅ‚kÄ… gieÅ‚dowÄ…, spór byÅ‚by dawno rozwiÄ…zany - twierdzi ekspert zbliżony do negocjatorów. - Decyzja walnego zgromadzenia PZU o niewypÅ‚aceniu dywidendy i wyznaczenie przez obie strony nieprzekraczalnego terminu zakoÅ„czenia negocjacji to ultimatum ze strony MSP i Rabobanku skierowane do Achmei - wyjaÅ›nia. - Obaj akcjonariusze Eureko inaczej kalkulujÄ…, co im siÄ™ finansowo opÅ‚aca. Rabobank chce zakoÅ„czyć spór szybciej ze wzglÄ™du na niestabilnÄ… sytuacjÄ™ na rynkach finansowych i wÅ‚asne ukÅ‚ady biznesowe. Achmea z kolei patrzy na koszty, które poniosÅ‚a, i korzystny wyrok w arbitrażu, i dochodzi do wniosku, że warto poczekać, aby ugrać wiÄ™cej - tÅ‚umaczy finansista zwiÄ…zany z sektorem publicznym.
Zapłacimy, i co dalej?
JeÅ›li do ugody nie dojdzie, trybunaÅ‚ arbitrażowy, przed który Eureko pozwaÅ‚o Skarb PaÅ„stwa, podejmie zawieszone postÄ™powanie i orzeknie o wysokoÅ›ci odszkodowania od Polski. W pierwszej fazie trybunaÅ‚ stwierdziÅ‚, że Polska naruszyÅ‚a konwencjÄ™ polsko-holenderskÄ… o wzajemnym popieraniu inwestycji. Eureko domaga siÄ™ 35,6 mld zÅ‚, ale - wedÅ‚ug zgodnej opinii ekspertów - kwota ta jest wielokrotnie zawyżona. Minister Skarbu PaÅ„stwa Aleksander Grad deklarowaÅ‚ wczeÅ›niej, że gotów siÄ™ rozliczyć z Eureko do wysokoÅ›ci nakÅ‚adów w PZU poniesionych przez holenderskÄ… spóÅ‚kÄ™. Wyrok trybunaÅ‚u musi przejść przed polskim sÄ…dem procedurÄ™ uznania.
- To nie minister skarbu, lecz Eureko ma powody do obaw w zwiÄ…zku z arbitrażem - twierdzi prawnik resortu skarbu. Wyznaczone odszkodowanie może być, jego zdaniem, porównywalne, a nawet mniejsze niż dywidenda z kilku lat oferowana przez ministra Grada, a dodatkowo zadośćuczynienie za szkodÄ™ rozwiąże ministrowi rÄ™ce w PZU. - Co z tego, że Eureko zachowa akcje PZU, jeÅ›li np. nie dostanie wiÄ™cej ani grosza ze spóÅ‚ki? - pyta nasz rozmówca.
Inaczej ocenia sytuacjÄ™ byÅ‚y ekspert komisji Å›ledczej Janusz Szewczak. - Pozycja negocjacyjna ministra sÅ‚abnie, bo druga strona wie, że budżet potrzebuje pieniÄ™dzy i nie bÄ™dzie mógÅ‚ sobie pozwolić na dÅ‚uższe blokowanie wypÅ‚at dywidendy - uważa Szewczak. Jedynym rozsÄ…dnym rozwiÄ…zaniem jest, jego zdaniem, wykonanie rekomendacji komisji Å›ledczej i skierowanie do polskiego sÄ…du wniosku o stwierdzenie bezwzglÄ™dnej nieważnoÅ›ci prywatyzacji PZU. Z naszych informacji wynika, że z podobnÄ… inicjatywÄ… mogÄ… wyjść mniejszoÅ›ciowi akcjonariusze PZU, którzy majÄ… już dość ciÄ…gnÄ…cego siÄ™ od lat sporu.
- Komisja śledcza wykazała, że Eureko, nie będąc firmą ubezpieczeniową, nie miało prawa uczestniczyć w prywatyzacji PZU. Ponadto umowa stron wskazuje na wyłączną właściwość sądu polskiego w ewentualnych sporach. To naprawdę zdumiewające, że przez tyle lat nie można zamknąć problemu stworzonego przez niekompetentnego ministra skarbu w rządzie AWS, Wąsacza - twierdzi prof. Jerzy Żyżyński z Uniwersytetu Warszawskiego, ekonomista.
Małgorzata Goss
"Nasz Dziennik" 2009-07-30
Autor: wa