Przedstawiciele wszystkich sił parlamentarnych mówią jednym głosem ws. Białorusi
Treść
Przedstawiciele wszystkich sił parlamentarnych mówią jednym głosem w sprawie Białorusi. Wspólnie podkreślają, że największą wartością jest suwerenność i niepodległość Białorusi.
Premier @MorawieckiM w #KPRM: Zakończyło się spotkanie z przedstawicielami opozycji. Dziękuję przedstawicielom wszystkich klubów i kół, którzy wzięli aktywny udział w tym spotkaniu. Mówiliśmy o tym, że najważniejszą wartością jest to, żeby Białoruś była suwerenna i niepodległa. pic.twitter.com/AcffdERu6J
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) August 26, 2020
Długa rozmowa i rzadko spotykane wspólne stanowisko – tak wyglądało spotkanie w kancelarii premiera w sprawie Białorusi.
– Wszyscy generalnie zgadzają się z tym, że takie spotkania powinny się odbywać i że powinniśmy, jako różne formacje, ugrupowania polskie, mówić mniej więcej jednym głosem w sprawie Białorusi. To nas wszystkich łączy – powiedział po spotkaniu wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.
W kwestii polityki wschodniej musimy podejmować działania ponad różnicami partyjnymi – przekonywał z kolei Robert Tyszkiewicz z Platformy Obywatelskiej.
– Zadaniem Polski jest być adwokatem, obrońcom wolnej, demokratycznej Białorusi na arenie europejskiej – dodał Robert Tyszkiewicz.
Także Lewica jest gotowa do współpracy.
– Miejmy nadzieję, że to jest pierwszy krok w dobrym kierunku – mówił Maciej Konieczny, poseł Lewicy.
Spotkanie wszystkich sił było potrzebne – ocenił Paweł Szramka z Koalicji Polskiej – PSL – Kukiz’15.
– Żeby przekaz wychodzący z Polski był jednoznaczny i precyzyjny; żeby do tego, jakie stanowisko ma Polska, nie zostały przyklejone żadne manipulacje, bo to w sferze międzynarodowej jest bardzo istotne – wskazywał Paweł Szramka.
Konfederacja rekomenduje, aby Polska prowadziła wstrzemięźliwą politykę względem Białorusi. Formacja doceniła, że priorytetem dla rządu jest bezpieczeństwo Polski.
– Podkreślamy, że bardzo ważną kwestią jest to, żeby zachować pokój na Białorusi i żeby dbać o interesy Polaków mieszkających na Białorusi – oznajmił Robert Winnicki z Konfederacji.
To, co się dzieje tuż za wschodnią granicą, ma wpływ na sytuację w Polsce.
– Pokój za naszą wschodnią granicą to absolutny warunek bezpieczeństwa i normalnego rozwoju Rzeczpospolitej Polskiej – przekonywał szef rządu.
Mateusz Morawiecki na spotkaniu przedstawił działania podejmowane przez polskie władze w sprawie Białorusi, także na arenie międzynarodowej.
https://twitter.com/PremierRP/status/1298644764619878400
– Polska jest ambasadorem wolnej i suwerennej Białorusi. To leży w naszym najlepiej pojętym interesie – podkreślił premier.
Rząd ułatwi przyjazd do Polski prześladowanym obywatelom Białorusi. Szpitale będą udzielać pomocy medycznej pobitym i torturowanym przez reżim. Warszawa wyasygnowała już 50 mln złotych na wsparcie.
– Będzie przeznaczone na wzmocnienie niezależnych mediów, organizacji pozarządowych zajmujących się przemianami demokratycznymi, na wsparcie osób pobitych, również torturowanych – wskazał Mateusz Morawiecki.
Dzięki staraniom Polski odbyło się posiedzenie Rady Europejskiej w sprawie Białorusi. Warszawa będzie dążyła do wprowadzenia unijnych sankcji, dotkliwych dla reżimu Łukaszenki. W tej sprawie premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z kanclerz Niemiec. Jest też w kontakcie z przedstawicielami grupy V4.
Premier @MorawieckiM w #KPRM: Niemal codziennie prowadzę rozmowy z różnymi przywódcami europejskimi, żeby ich uwagę przyciągnąc do tematu Białorusi, bo nie dla wszystkich to jest takie oczywiste. pic.twitter.com/gpdtOKsapm
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) August 26, 2020
– Polska jest tym krajem, który stara się cały czas przykuwać uwagę Zachodu do tematyki białoruskiej – akcentował premier.
W pomoc Białorusinom, szczególnie strajkującym pracownikom, włączył się NSZZ „Solidarność”.
– W 40. rocznicę ogólnokrajowego, wielkiego zwycięstwa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” jest dla nas rzeczą oczywistą, że stajemy po Waszej stronie gotowi wspierać Was w każdy możliwy, pokojowy sposób – podkreślił w specjalnym przesłaniu do Białorusinów Piotr Duda, szef Związku.
„Solidarność” wysłała pierwszy transport humanitarny na Wschód. 9 ton żywności trafi do strajkujących pracowników [czytaj więcej]. Związek uruchomił też specjalny fundusz „Solidarność z Białorusią”. Udało się już zebrać milion złotych.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 26
Autor: mj