Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Przedsiębiorcy liczą na Krajowy Plan Odbudowy

Treść

Przedsiębiorcy mają nadzieję, że przygotowywane rozwiązania w Krajowym Planie Odbudowy pozwolą im nadrobić straty i stanąć na nogi.

Trwają konsultacje społeczne w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Założenia programu nie są jeszcze znane, ale przedsiębiorcy liczą, że skorzystają z przygotowywanych rozwiązań.

– Każda forma ulg byłaby dla mnie na pewno budująca, ponieważ cały czas mam płatności i cały czas muszę starać się o to, żeby w jakikolwiek sposób zarabiać – powiedział Grzegorz Firkowski, właściciel restauracji.

Największe straty poniosły lokale gastronomiczne, sale fitness czy pensjonaty. By pomóc małym przedsiębiorcom należy zreformować ryczałtowy ZUS – mówił  Adam Abramowicz. Rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw podkreślił, że to istotne rozwiązanie dla niewielkich, rodzinnych firm.

– Liczymy na to, że tak jak w innych krajach, składka na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorcy będzie dostosowana do jego dochodu, a nie ryczałtowa i tak wysoka, jak dzisiaj – wskazał Adam Abramowicz.

[Krajowy Plan Odbudowy] powinien zakładać szereg rozwiązań usprawniających pracę dużych przedsiębiorstw – zaznaczył Adam Abramowicz. To pomogłoby w ograniczeniu biurokracji, a tym samym kosztów firmy. Rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw apeluje także o zmiany podatkowe. W tym obniżenie VAT-u dla turystyki i gastronomii.

– Branża, która przez rok nie może pracować, bo jest zamknięta, tak jak turystyka, gastronomia czy branża ślubna, musi dostać możliwość szybszego odrobienia strat, także te instrumenty powinny być stosowane – powiedział rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw.

Na razie Krajowy Plan Odbudowy znajduje się w fazie konsultacji. Krytyczne uwagi wobec Planu ma Unia Metropolii Polskich – oświadczył jej prezes, Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

– Nie zgadzamy się, żeby Krajowy Plan Odbudowy był funduszem wyborczym Prawa i Sprawiedliwości – podkreślił Tadeusz Truskolaski.

Według prezydentów dużych miast, związanych z opozycją, podział środków z unijnego Funduszu Odbudowy będzie niesprawiedliwy, bo będzie faworyzował małe miasta i wsie.

– Nie da się podnieść Polski po kryzysie, jeżeli nie będzie finansowania z Funduszu Odbudowy wszystkich potrzeb, które są w większych miastach, ponieważ to te miasta są kołem zamachowym polskiej gospodarki – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Unia Metropolii Polskich apeluje do rządu o jasne kryteria przydzielania środków z KPO. Sposób wydatkowania określiła sama Unia Europejska. 37 proc. środków zostanie przeznaczonych na ochronę środowiska i służbę zdrowia a 20 proc.  na transformację cyfrową.

– To działania, które będą poprawiać jakość usług publicznych poprzez [e-usługi] publiczne. Będą poprawiać jakość usług świadczonych przez przedsiębiorców, bo to również cyfryzacja sektora przedsiębiorców. Tak, aby  cyfryzacja technologii procesów produkcyjnych weszła na stałe do działalności przedsiębiorców – zaznaczyła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Firmy, które najmocniej ucierpiały w czasie kryzysu będą mogły zmienić profil działalności. Na ten cel trafić ma ponad 1 mld 300 mln złotych. Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak apeluje, by  już teraz pozwolić przedsiębiorcom swobodnie pracować, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

– Po pierwsze trzeba przestać się łudzić, że wirus któregoś dnia nagle sam wystrzeli się w kosmos i go nie będzie. Musimy po prostu nauczyć się z tym żyć – wskazał Cezary Kaźmierczak prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Szczegóły [Krajowego Planu Odbudowy] zostaną zaprezentowane pod koniec marca.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 13

Autor: mj

Tagi: Krajowy Plan Odbudowy przedsiębiorcy