Prokuratorzy skarżą
Treść
Zenon Baranowski
Zmiany w ustawie o sądach powszechnych naruszają Konstytucję - uważa Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP, który przygotował właśnie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Działania te popiera Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", które od początku krytykowało zapisy zaproponowane przez resort sprawiedliwości.
Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego składa związek prokuratorów z uwagi na to, że stowarzyszenie sędziów nie ma takich uprawnień. Jednak w całej rozciągłości solidaryzuje się z tą decyzją. Wniosek, którego szczegóły zostaną zaprezentowane na dzisiejszej konferencji prasowej w Prokuraturze Rejonowej w Gdańsku, liczy aż 56 stron.
- Zawiera on szereg zarzutów, które my określamy mianem psucia prawa, ponieważ ta nowelizacja to jest klasyczny przykład patologii, jakie towarzyszą tworzeniu prawa - mówi rzecznik prasowy Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP Jacek Skała.
Protesty przeciwko ustawie, która przewiduje m.in. wprowadzenie ocen okresowych dla prokuratorów i sędziów, co zdaniem tych środowisk narusza gwarancje niezawisłości i niezależności, trwają od chwili pojawienia się projektu nowelizacji przygotowanej przez resort sprawiedliwości.
"Prace nad tym rządowym projektem od samego początku prowadzone były w sposób sprzeczny z zasadami prawidłowej legislacji" - podnosili prokuratorscy związkowcy. Krytykowano m.in. pomysł wprowadzenia w sądownictwie instytucji dyrektora, która może "prowadzić do ingerencji władzy wykonawczej w sfery związane z funkcjonowaniem sądów".
Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tej nowelizacji zapowiedziała już wcześniej Krajowa Rada Sądownictwa. - Podjęta przez KRS uchwała dotyczy zaskarżenia zmian w Prawie o ustroju sądów powszechnych - przyjętych w sierpniu przez Sejm - ze względu na tryb ich uchwalenia - informowała w grudniu Barbara Godlewska-Michalak, rzecznik prasowy KRS. Na taką decyzję wpływ miały opinie dwóch konstytucjonalistów, do których jeszcze we wrześniu zwróciła się KRS. Rada nadal przygotowuje wniosek, który ma trafić do Trybunału w najbliższych tygodniach. - Musi on być przygotowany starannie, a materia, której dotyczy, jest obszerna i skomplikowana - zaznaczyła rzecznik. Działania Rady wychodziły naprzeciw oczekiwaniom sędziów ze stowarzyszenia "Iustitia". - Liczymy na to, że Krajowa Rada Sądownictwa ze względu na tryb uchwalania tej ustawy i z uwagi na rozwiązania, które naruszają zasadę niezawisłości sądów od pozostałych władz, skieruje skargę do Trybunału Konstytucyjnego - mówił Bartłomiej Przymusiński, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".
Jak wskazuje poseł Andrzej Dera (SP), przyjęta nowelizacja, która niebawem wejdzie w życie, dotyczy także struktury sądów. Wprowadzono w niej zasadę, że w sądach będą wydziały karne i cywilne, zaś wydziały rodzinne czy pracy można będzie tworzyć opcjonalnie. Natomiast wydziały, które zostaną uznane za zbyt małe lub nieefektywne, mają być zlikwidowane. Dera podkreśla, że ograniczy to w sposób istotny dostęp do sądów.
Do Trybunału Konstytucyjnego trafił już 19 stycznia wniosek prokuratorów dotyczący stwierdzenia niezgodności z Konstytucją przepisów okołobudżetowych, które powodują zamrożenie wynagrodzenia w prokuraturze i sądach. Związkowcy twierdzą, że naruszają one zasady praw nabytych i prawa własności. Przy ich wprowadzeniu nie został też zachowany wymagany prawem okres vacatio legis. Ponadto treść ustaw nie była konsultowana ze związkami zawodowymi.
Nasz Dziennik Środa, 25 stycznia 2012, Nr 20 (4255)
Autor: au