Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Prokuratorzy do śledztw

Treść

- Musi zostać wzmocniona rola ustrojowa prokuratora generalnego, to podstawowa kwestia, która musi zaistnieć w nowej ustawie - uważa prokurator Małgorzata Bednarek, prezes Niezależnego Stowarzyszenia Prokuratorów "Ad Vocem". - Drugą kwestią jest udrożnienie struktury funkcjonowania prokuratury, która jest archaiczna i pochodzi z czasów PRL, ona jest po prostu niewydolna, dlatego są systematyczne problemy - podkreśla prokurator. - Musi przede wszystkim zniknąć hierarchiczne podporządkowanie w prokuraturze, co jest największym jej problemem - ocenia.
Małgorzata Bednarek wskazuje także, że prokuratura musi zmienić profil funkcjonowania "z profilu ocenno-kontrolnego swoich prokuratorów na realizowanie podstawowych zasad, jak prowadzenie i nadzorowanie postępowań przygotowawczych i reprezentowanie swojego stanowiska przed sądem".
To dopiero początek uwag i opinii związanych z nową ustawą. Niewątpliwie będzie ich znacznie więcej, ponieważ Prokuratura Generalna chce podczas prac nad nowym aktem prawnym uwzględnić opinie prokuratorów wszystkich szczebli. W zorientowaniu się w poglądach ma pomóc ankieta rozsyłana do poszczególnych prokuratorów. Znalazły się tam m.in. pytania o definicję prokuratury, powiązanie nowej ustawy z ustawą o sądach, kwestia utrzymania prokuratury wojskowej i prokuratorskiego pionu IPN, a także system oceny prokuratorów. "Od początku sprawowania tego urzędu dostrzegałem potrzebę dokonania szeregu zmian w ustawie z 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze. Z czasem nabrałem przekonania, że niezbędne jest jej zastąpienie przez nową ustawę, gdyż kolejne nowelizacje czynią ten akt prawny mało przejrzystym, co stwarza trudności przy dokonywaniu wykładni jego przepisów" - napisał w liście do prokuratorów szef Prokuratury Generalnej Andrzej Seremet. - Chcemy więc przygotować dobry, spójny projekt, który znajdzie poparcie - mówi rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej prok. Mateusz Martyniuk. Podkreśla, że inicjatywy powołania zespołu nie należy łączyć z ostatnimi kontrowersjami o prokuratorach w stanie spoczynku. - Ale to też był przykład ukazujący niejasności w obecnej ustawie - zaznacza.
Ustawę ma przygotować nowo powstały zespół w Prokuraturze Generalnej, w skład którego weszli nie tylko prokuratorzy, ale i naukowcy. Jak zaznacza Martyniuk, jego prace, które mają zacząć się w styczniu, będą na razie miały charakter roboczy.
- Doprowadziłem do tego, że doszło przed rokiem do oddzielenia funkcji ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego. Był to pierwszy krok. Teraz trzeba się zastanowić nad nową ustawą - mówi były minister sprawiedliwości prof. Zbigniew Ćwiąkalski, który wejdzie w skład zespołu. Obok niego znaleźli się w nim m.in.: konstytucjonalista prof. Piotr Winczorek, prof. Tomasz Grzegorczyk i prof. Piotr Kardas. W pracach mają uczestniczyć przedstawiciele kierownictwa PG, m.in. zastępca Seremeta, prok. Marek Jamrogowicz.
Wśród problemów, które będzie chciał przedyskutować zespół, znajdą się kwestie roli prokuratora, zakresu jego niezależności i nadzoru prokuratorów zwierzchnich, postępowań dyscyplinarnych wobec prokuratorów, pozycji i roli Krajowej Rady Prokuratury oraz ewentualności wprowadzenia instytucji sędziego śledczego.
Jednak tak przygotowany projekt będzie musiało dalej pilotować Ministerstwo Sprawiedliwości, gdyż Prokuratura Generalna nie posiada inicjatywy ustawodawczej, na co narzekał już Seremet. - Choć prokurator generalny nie posiada inicjatywy ustawodawczej, za swój obowiązek uważam przedstawienie projektu nowej ustawy o prokuraturze organom posiadającym tę kompetencję - podkreśla Seremet.
- Minister sprawiedliwości niejednokrotnie deklarował pomoc legislacyjną, jeśli chodzi o inicjatywę Prokuratury Generalnej - mówi rzecznik resortu sprawiedliwości Joanna Dębek. - Czekamy na propozycje Prokuratury Generalnej - stwierdza.
Zenon Baranowski

Nasz Dziennik Środa, 16 listopada 2011, Nr 266 (4197)

Autor: au