Programy społeczne w Polsce - mimo pandemii - nadal są realizowane
Treść
„Rodzina 500 plus”, „Dobry Start” czy „Maluch Plus” – to programy społeczne, które mimo trudnej sytuacji epidemicznej i kryzysu z nią związanego, zostały w naszym kraju utrzymane. Do tego dochodzi także realizowane na bieżąco wsparcie dla seniorów, w postaci m.in. waloryzacji rent i emerytur, a także zapowiadanego dodatkowego świadczenia – trzynastej i czternastej emerytury. Odzew społeczeństwa na tę pomoc jest bardzo pozytywny.
Choć nieplanowane miliardy złotych – na skutek pandemii – musiały natychmiastowo trafić na walkę z COVID-19, wsparcie prospołeczne w postaci licznych programów udało się utrzymać – mówi minister rodziny Marlena Maląg.
Nie było nawet jednej rozmowy, że zagrożona jest realizacja programów społecznych, czyli tych programów, które są dedykowane rodzinom z małymi dziećmi, a więc program 500 plus, „Dobry start”, „Maluch Plus”, czy programów dla seniorów, takich jak waloryzacja, wypłata trzynastej emerytury czy w tym roku jednorazowe świadczenie czternastej emerytury, które będzie wypłacone w IV kwartale – zaznacza Marlena Maląg.
Zadowolenia z rządowego wsparcia nie kryje pani Krystyna Łapińska, która jest już na emeryturze.
– Wiadomo, że utrzymanie mieszkania, opłaty za lekarstwa – to wszystko wiąże się z dużymi kosztami, więc jeżeli jakaś dodatkowa gotówka wpłynie, to zawsze człowiek się cieszy. Każda pomoc finansowa jest dla mnie ważna, a tym bardziej jak to jest 1000 zł – podkreśla Krystyna Łapińska.
Program „Rodzina 500 plus” ma już 5 lat. Przez ten czas na wypłatę świadczeń przeznaczono – zgodnie z informacją resortu – ponad 144 mld zł. Wsparcie objęło 6 milionów 600 tysięcy dzieci. Wśród nich są pociechy państwa Grygo.
– Na początku, to świadczenie było dla nas takim wsparciem do codziennego budżetu na naprawdę podstawowe potrzeby, bo byliśmy w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ utrzymywaliśmy się tylko z jednej mojej pensji – mąż chorował, stracił pracę – wyjaśnia Beata Grygo.
Dziś, kiedy sytuacja ze zdrowiem pana Marka oraz jego pracą się ustabilizowała, program 500 plus pomaga rodzinie Państwa Grygo w realizacji i pogłębianiu pasji ich dzieci.
– Córka ostatnio odkryła w sobie pasję rysowania i jakieś specjalistyczne ołówki, gumki – to wszystko wbrew pozorom kosztuje bardzo dużo – zauważa Beata Grygo.
Program „Rodzina 500 plus” to inwestycja – akcentuje pan Marek Grygo.
– To jest inwestycja w dzieci, ich rozwój nawet taki intelektualny, jeżeli można kupić dziecku, jakieś gry, to dzieci przez to się bardziej rozwijają. Tak samo wszelkie wyjazdy – czy wakacyjne z rodziną, czy jakieś inne – dzieci się przez to rozwijają, poznają kraj. Także na pewno nie są to pieniądze wyrzucone w błoto czy utopione – zaznacza Marek Grygo.
Programy społeczne to ogromne wsparcie, jednak na ich poszerzenie nie możemy sobie dzisiaj pozwolić – zauważa ekonomista Marek Zuber.
To, co jest i nie więcej i miejmy pełną świadomość, że to są programy za pożyczone pieniądze. Zadłużamy się po to, żeby te pieniądze ludziom dawać, a kiedyś ten dług trzeba będzie oddać, trzeba go obsługiwać. Dzisiaj te koszty obsługi są niskie, ale nie wiadomo co będzie za 5 czy 7 lat. Także też nie możemy za bardzo w tym kierunku iść – podkreśla Marek Zuber.
Waloryzacja rent i emerytur, a także pierwsze „trzynastki” trafiły do seniorów jeszcze przed świętami. Z początkiem kwietnia rozpoczął się także nabór wniosków o świadczenie 500 plus drogą tradycyjną. Swoją deklarację należy zgłosić do końca czerwca tego roku.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 5
Autor: mj