Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Programy antyplagiatowe w gimnazjach i szkołach średnich

Treść

Do gimnazjów i szkół średnich już wkrótce trafią programy antyplagiatowe. Dzięki nim nauczyciele będą mogli sprawdzić wszystkie zadania swoich uczniów.

Taki system – jak poinformował jeden z dzienników – jeszcze w tym roku ma wprowadzić firma Plagiat.pl oraz producent e-dzienników Librus.

Prof. dr hab. Henryka Kramarz z Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie mówi, że wprowadzenie programów antyplagiatowych nie jest rozwiązaniem problemu.

– To nie jest sposób na bezmyślność, plagiatowanie. Warunkiem oceny samodzielności myślowej ucznia jest przeczytanie tekstu. Trzeba przede wszystkim, żeby uczniowie zrozumieli, że chodzi o ich mądrość i wiedzę. To niczego nie zmieni i nie mają się czym chwalić. To przerazi tylko tych najbardziej bezmyślnych uczniów, bo niektórzy w ogóle będą się z tego śmiali. Z tym, że jest coraz mniej takich, którzy się uczą po to, żeby mieć mądrość. Ta metoda maszynowego sprawdzania uczciwości do niczego nie doprowadzi –tłumaczy prof. Henryka Kramarz.

Pierwszy etap projektu obejmie ponad 3 tys. polskich szkół, czyli blisko 1,2 mln uczniów oraz 115 tys. nauczycieli, którzy bezpłatnie przeskanują prace podopiecznych.

Program porówna również prace uczniów ze źródłami internetowymi, a także sprawdzi zadania w języku polskim, jak i w językach obcych.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 03.03.2015

Autor: mj