Profilaktyka najlepszą metodą wczesnego wykrycia nowotworu piersi
Treść
W Polsce coraz więcej ciężarnych kobiet choruje na raka piersi. Czynnikami podwyższającymi ryzyko zachorowania jest między innymi pierwszy poród w późnym wieku.
Zaledwie co trzecia kobieta w wieku ponad 35 lat miała w ciąży wykonywane USG piersi. Według zaleceń takie badanie powinny przejść wszystkie ciężarne panie – zaznaczył ekspert ds. ginekologii dr Paweł Guziuk.
– W całym tym problemie, jeśli chodzi o raka piersi rozpoznanego u ciężarnej, to czas odgrywa główną rolę, a mianowicie opóźnienie w diagnozie skutkuje później dalej idącymi sprawami jak np. wzrost o 6-7 miesięcy takiego opóźnienia przerzutów do węzłów chłonnych około 5 do 6 proc. i to już pogarsza rokownicze leczenie pacjentki – powiedział dr Paweł Guziuk.
Jak się okazuje aż 75 proc. przypadków raka piersi wykrywa się po porodzie, a to stanowczo za późno, by leczenie było efektywne. Jak wynika z badań, w naszym kraju dałoby się uratować rocznie dwa i pół tysiąca kobiet, gdyby diagnoza była postawiona wcześniej. Mimo tego, że świadomość społeczna na temat zachorowań rośnie, to nie tylko kobiety ciężarne, ale przede wszystkim niektórzy lekarze bagatelizują problem.
– Nie tylko rak piersi, ale tak samo rak szyjki macicy czy rak jajnika może niestety towarzyszyć ciąży i tę czujność musimy wzbudzić poprzez badania profilaktyczne – wskazał ekspert.
Rak piersi jest najczęstszym w Polsce kobiecym nowotworem złośliwym, dlatego podstawą jest samobadanie. Kobiety mogą również skorzystać z ośrodków medyczny, w których można wykonać bezpłatną mammografię lub cytologię. Informacje o takich miejscach znajdują się na stronach Wojewódzkich Ośrodków Koordynujących Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.
TV Trwam News
Źródło: radiomaryja.pl, 29
Autor: mj