Profilaktyka chorób cywilizacyjnych
Treść
Bagatelizowanie wizyt kontrolnych u lekarza jest coraz częściej przyczyną śmierci. W Polsce istnieje pilna potrzeba profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Tylko z nierozpoznaną cukrzycą i stanem przedcukrzycowym żyje obecnie od miliona do trzech milionów osób.
15 milionów ludzi na świecie umiera przedwcześnie – czyli pomiędzy 30. a 69. rokiem życia. Dzieje się tak z powodu chorób cywilizacyjnych, czyli cukrzycy, chorób krążenia i nowotworów. Choroby cywilizacyjne bardzo długo nie dają żadnych objawów – mówi prof. Bogdan Solnica, kierownik Katedry Biochemii Klinicznej UJ.
– Jest taki wręcz slogan, który studenci medycyny słyszą od pierwszego roku, jak ważna jest medycyna profilaktyczna, że lepiej zapobiegać niż leczyć. I to jest prawda – wskazuje lekarz.
Na 80 procent chorób sami pracujemy. Zatem potrzebna jest zmiana stylu życia, również w pracy, gdzie spędzamy dużo czasu – mówi Główny Inspektor Sanitarny, krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego Jarosław Pinkas.
– Wiele możemy zrobić za pomocą nieskomplikowanych interwencji populacyjnych. Interwencji w styl życia w zakładzie pracy. W to, żeby emanowała z zakładu pracy chęć do szczepień – zaznacza Jarosław Pinkas.
Bardzo często jedyny kontakt pacjenta z lekarzem to właśnie badanie u lekarza medycyny pracy – zwraca uwagę prof. Jolanta Walusiak-Skorupa, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy.
– Jeżeli człowiek czuje się dobrze, jest zdrowy, nie chodzi do lekarza, nie ma w naszej świadomości, a przynajmniej nie jest to zbyt częste, żebyśmy chodzili do swojego POZ czy nawet w ramach abonamentu medycznego, że chcemy się zbadać. Najczęściej chodzimy wtedy, kiedy mamy jakiś problem – podkreśla prof. Jolanta Walusiak-Skorupa.
Szacuje się, że w Polsce z nierozpoznaną cukrzycą i stanem przedcukrzycowym żyje od miliona do trzech milionów osób. A wystarczyłoby się systematycznie badać. Kluczowa w odkrywaniu chorób cywilizacyjnych jest medycyna laboratoryjna. Łatwo z niej skorzystać – mówi Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.
– Badania laboratoryjne na poziomie właśnie medycyny pracy POZ, AOS są najtańszym źródłem informacji medycznej, jeżeli mówimy o zakresie medycyny laboratoryjnej i procesie diagnostyczno-terapeutycznym – wskazuje Alina Niewiadomska.
Wydatki na zdrowie nie są wydatkami, tylko inwestycją. Muszą to przede wszystkim zrozumieć pracodawcy. Bo to oni kierują pracowników na badania profilaktyczne.
– Cały czas absencja pracowników z powodu zwolnień lekarskich to jest gigantyczny problem i problem faktyczny dla miejsca pracy, bo nie ma osoby, która jest potrzebna do wykonywania danej pracy. I wielki problem i wyzwanie ekonomiczne – zaznacza Marcin Nowacki ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Po debacie publicznej, do której zachęcało Ministerstwo Zdrowia, powstała propozycja obszaru zmian. Większej współpracy służby medycyny pracy i podstawowej opieki zdrowotnej. Obecnie widoczny jest brak realnej współpracy choćby we wzajemnym udostępniania dokumentacji.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 20
Autor: mj