Prof. Żaryn: Dokumenty z okresu PRL pozwalają zrozumieć głębiej sens tego ustroju
Treść
Każde otwarcie partii dokumentów opisujących rzeczywistość PRL-u to wielki sukces dla Polaków; pozwala to zrozumieć głębiej sens tego ustroju – mówi senator prof. Jan Żaryn, historyk.
Instytut Pamięci Narodowej opublikował w Internecie wykaz dokumentów wyłączonych w ubiegłym roku z tzw. zbioru zastrzeżonego. To prawie 6,5 tys. jednostek archiwalnych. [czytaj więcej]
Spis dot. dokumentów wytworzonych przez aparat bezpieczeństwa PRL. Zawiera m.in. dane osobowe funkcjonariuszy SB, informacje o sprawach operacyjnego sprawdzenia i rozpoznania, a także teczki opatrzone skrótami m.in. KI, RO, SMW.
Skutki PRL-u są w jakiejś mierze odczuwalne do tej pory. To, w jakiej mierze – być może pomogą wyjaśnić odkryte dokumenty – wskazał prof. Jan Żaryn.
– Można zakładać, że dla opinii publicznej najciekawsze będą te dokumenty – zarówno osobowe, jak i rzeczowe – spraw, które dotyczyły lat 80., nie wcześniejszych dekad. Mamy tutaj świadomość, że służba bezpieczeństwa w 1989 roku 1990 podjęła masowe niszczenia akt. Szczególnie zajęła się tym okresem i w związku z tym mamy w ogóle najmniej procentowo zachowanych akt z lat 80. Wydaje się, że zachowały się pewnie te, które miały w jakiejś mierze znaczenie z perspektywy także procesów dziejących się latach 90. – powiedział profesor.
,,Nie ma żadnego uzasadnienia, aby niepodległą Rzeczpospolitą budować na aktywach PRL-u” – powiedział po publikacji dokumentów prezes IPN Jarosław Szarek.
W tzw. zbiorze zastrzeżonym znajdują się m.in. materiały dotyczące gen. Ryszarda Kuklińskiego. Szczegółowy opis dokumentów z wykazu będzie dostępny w aplikacji Cyfrowe Archiwum. Wgląd do niego będą mieć naukowcy i dziennikarze.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 25 stycznia 2017
Autor: mj
Tagi: Prof. Żaryn Dokumenty z okresu PRL pozwalają zrozumieć głębiej sens tego ustroju