Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Problemy z węglem

Treść

Rząd podejmuje działania, które zapewnią dostęp do tańszego węgla. We wtorek Rada Ministrów omówi zmiany w ustawie zapewniającej dopłaty do tony tego surowca. Eksperci wskazują, że problemy z węglem to efekt wieloletnich zaniedbań.

Wprowadzone embargo na rosyjski węgiel utrudnia zakup surowca w polskich skupach.

 – Od lutego nie dostaliśmy żadnego składu. (…) Klienci przychodzą, pytają, odchodzą z kwitkiem – podkreślała Elżbieta Kwiatkowska, właścicielka skupu węgla.

Brak towaru przekłada się na wzrost cen węgla. Niższą cenę, na poziomie 996 złotych za tonę, gwarantować ma ustawa o dopłatach do węgla. Firmy oferujące niższą cenę otrzymają dopłatę do tony surowca nieco ponad tysiąc złotych. Jednak, jak zaznaczał Robert Pluta, wójt gminy Padew Narodowa, zainteresowanie sprzedawców nie jest duże.

 – Niestety na naszym terenie w większości jeszcze nie są podpisane przez firmy porozumienia z rządem w zakresie zabezpieczenia węgla za 990 złotych – mówił wójt.

Zmianie ulegną zapisy ustawy wprowadzającej dopłaty do węgla – poinformował Piotr Muller, rzecznik rządu.

– Nie możemy czekać dalej, czy takie zainteresowanie się pojawi czy nie, tylko wypracowujemy nowe rozwiązania, które będą przedmiotem obrad podczas wtorkowej rady ministrów – zaznaczył Piotr Muller.

Wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, podkreślał, że rządowymi dopłatami należy objąć także pelet drzewny.

 – Jest powołany zespół międzyresortowy, który pracuje nad rozwiązaniami dla wszystkich grup, również dla ciepłownictwa. (…) Jest wolą naszego rządu, aby wesprzeć Polaków w tym trudnym momencie kryzysu energetycznego – zwrócił uwagę.

W zeszłym tygodniu premier wydał polecenie dwóm spółkom Skarbu Państwa – Węglokoksowi i Polskiej Grupie Energetycznej. Chodzi o zakup za granicą 4,5 mln ton węgla. W poniedziałek o szczegółach importu szef rządu rozmawiał z przedstawicielami spółek energetycznych.

 – Mamy informacje o tym kto, skąd i jakie ilości węgla chce sprowadzić. (…) Chcę powiedzieć tak samo jak wcześniej, że węgla na pewno nie zabraknie – wyjaśniał Mateusz Morawiecki.

Opozycja obarcza rząd Prawa i Sprawiedliwości winą za problemy z węglem.

 – Wyobraźmy sobie nas samotnych w wojnie energetycznej z kimkolwiek, z Rosją – powiedział Donald Tusk.

 

Rząd PO-PSL nie był zwolennikiem inwestycji w rozwój polskiego górnictwa. Politycy Platformy, Polskiego Stronnictwa Ludowego  oraz Lewicy od lat przekonują, że Polska musi zrezygnować z węgla.

– Jesteśmy dzisiaj czarną węglową plamą na zielonej mapie Europy – zauważyła Beata Maciejewska, poseł Lewicy.

Opozycja forsuje unijną politykę klimatyczną ukierunkowaną na odnawialne źródła energii.

W Polsce mamy wszystkie procesy, które są procesami globalnymi tzn. wielki lobbing techniczno–przemysłowy wymusza odejście od węgla kamiennego – wskazał dr Aleksander Kozicki, politolog.

Premier podkreślał, że polskie kopalnie zwiększają własne wydobycie węgla. Jednak  dr Aureliusz Miklaszewski, ekspert do spraw energetyki, twierdził, że efekty tego procesu będą widoczne po dłuższym czasie.

– Istniejące kopalnie wymagają robót przygotowawczych udostępnienia złoża. (…) To trwa od kilku miesięcy do kilkunastu miesięcy, do 2 lat; wtedy będzie można mówić o zwiększeniu wydobycia – zaakcentował ekspert.

We wtorek rząd przedstawi zmiany w ustawie o dopłatach do węgla.

 TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl, 18

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj

Tagi: premier Rada Ministrów węgiel