Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Problem nadwagi wśród Polaków. Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić podatek cukrowy

Treść

Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić opłatę cukrową. Nowy podatek ma zniechęcić Polaków do spożywania szkodliwych napojów lub zachęcić – w tym wypadku – producentów do zmiany składu. Problem nadwagi dotyczy już co trzeciego Polaka. Według Związku Przedsiębiorców i Pracodawców to kolejny podatek, który zaskakuje przedsiębiorców.

Aż 68 procent Polaków zmaga się z problemem nadwagi lub otyłości. W tej liczbie 25 procent to dzieci. Nadmierne spożycie cukru prowadzi do cukrzycy – mówi lekarz Paweł Wróblewski.

– To bardzo groźna choroba, polega na zanurzeniu metabolizmu insuliny. Nadmiar cukru powoduje wiele schorzeń, które towarzyszą cukrzycy, tak więc głównie największym problemem cukrzycy są powikłania – wyjaśnia.

Nieleczona cukrzyca często prowadzi do śmierci. 50 procent cukrów w naszej diecie pochodzi z napojów słodzonych. Dlatego Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt zmian prawnych. Będą dodatkowe opłaty na napoje słodzone – zaznacza rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

– Wprowadzamy opłatę stałą w wysokości 50 groszy od napoju słodzonego w rozmiarze 1 litra butelka rozmiaru 1 litra, a dodatkowo wprowadzamy opłatę zmienną – wskazuje.

To 5 groszy od każdego grama cukru, jeżeli zawartość cukru przekracza 5gramów na 100 mililitrów napoju. Dodatkowe 10 groszy dodane będzie do ceny napojów zawierających: kofeinę, taurynę lub guaranę, czyli tzw. napojów energetycznych. Jak mówi dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Jakub Bińkowski, podobne opłaty w innych państwach nie przyniosły widocznych skutków.

– W niektórych państwach zaobserwowano co prawda spadek spożycia tych produktów, natomiast on był marginalny – to był poziom kilku mililitrów per capita w skali tygodnia – podkreśla.

Opłata jest mniejsza niż wcześniej zakładano, gdyż producenci zadeklarowali zmniejszanie zawartości cukru. Zmiana i tak uderzy w polskich przedsiębiorców – podkreśla Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

– Stawka podstawowa we Francji to jest 19 groszy, czyli tak naprawdę 2 razy mniej. Polscy producenci będą mieli dużo gorsze warunki funkcjonowania na rynku naszym polskim, niż choćby niemieccy, słowaccy czy czescy, bo tam podatku nie ma – mówi.

Według prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezarego Kaźmierczaka to kolejny szybko wprowadzany podatek.

– Są wprowadzane znienacka i na kolanie, co ma bardzo proste i konkretne przełożenie na poziom inwestycji w Polsce. Przedsiębiorcy boją się inwestować, bo nie wiadomo, czy ktoś z kapelusza nie wyciągnie jakiejś regulacji – zaznacza.

Środki z opłaty cukrowej w całości mają trafić do Narodowego Funduszu Zdrowia. Opłata  może się sprawdzić – podkreśla ekonomista doktor Aleksander Rezmer.

– Nie spowoduje, że one drastycznie podrożeją, niemniej jednak na pewno będzie to zniechęcało osoby do nabywania tych napojów i prawdopodobnie zadziała tu efekt poszukiwania substytutu – wskazuje.

Ministerstwo Zdrowia chce także przeciwdziałać nadmiernemu spożyciu alkoholu. Do ceny każdej tzw. małpki doliczany ma być 1 złoty. Połowa z kwoty trafi do NFZ-tu, druga do budżetów samorządów. W sumie w 2020 roku zmiany przyniosą ponad 2 miliardy złotych.

TV Trwam News

Źródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: cukier Ministerstwo Zdrowia podatek