Prezydent RP podpisał ustawę o tzw. tarczy antykryzysowej
Treść
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o tzw. tarczy antykryzysowej dotyczącej szczególnych instrumentów wsparcia. Zakłada ona m.in. pomoc państwa dla firm założonych między 1 lutego a 1 kwietnia bieżącego roku.
Kryzys związany z epidemią koronawirusa daje się mocno we znaki wielu pracownikom i właścicielom firm.
– Nieciekawie wygląda przestój w firmie. Nic nie robimy, nie ma żadnych dochodów, a są koszty (…). Jak nie ma przychodu w firmie, to nikt nie ma przychodu. Państwo także nie może z tego korzystać – mówił Jarosław Konaszewski, mistrz krawiectwa.
Dlatego rząd przygotował tarczę antykryzysową. Minionej nocy Senat zakończył prace nad ustawą wprowadzającą szczególne instrumenty wsparcia dla firm. Głosowało 100 senatorów, za było 98, przeciw jeden i jeden wstrzymał się od głosu.
Wśród przyjętych przez Senat poprawek, zgłoszona jest – przez senatora PiS Marka Pęka – propozycja objęcia wsparciem firm założonych między 1 lutego a 1 kwietnia br. Kolejna przewiduje zwolnienie ze składki ZUS wszystkich firm jednoosobowych, bez względu na wysokość przychodu. Przyjęto też poprawkę konieczną do uruchomienia tarczy antykryzysowej, w tym 100 mld zł, które mają trafić do przedsiębiorców.
– Tam są wszystkie gwarancje Skarbu Państwa, obligacje, całe to instrumentarium, które jest konieczne. Bez przyjęcia tej poprawki nie jesteśmy w stanie uruchomić tarczy finansowej. Sejm musiałby jeszcze raz ponowić całą legislację – mówił senator Marek Pęk.
Poprawki wróciły do Sejmu, który prawie połowę z nich przyjął w nocy. Do ZUS-u trafiają już wnioski o wsparcie. Do dziś było ich 1 mln 50 tys.
– W tym prawie 800 tys. o zwolnienia z obowiązku opłacania składek, ponad 220 tys. ws. świadczenia postojowego dla samozatrudnionych i zleceniobiorców oraz ponad 34 tys. ws. ulg o odroczenie terminów płatności czy rozłożenia na raty – powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jak dodała prezes ZUS, do środy Zakład wypłacił prawie 86 tys. świadczeń postojowych na kwotę 172 mln zł.
– Natomiast od dnia 20 kwietnia rozpoczynamy cały tydzień wypłatę należnych pozostałych świadczeń postojowych – wskazała.
Od kondycji przedsiębiorstw zależy jak szybko poradzimy sobie z epidemią. Służba zdrowia jest finansowana m.in właśnie z podatków przedsiębiorców. Dlatego cała sytuacja to przede wszystkim sprawdzian dla społeczeństwa – zaznaczył pełnomocnik Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw dr Grzegorz Piątkowski.
– Od takiej kwestii jak założenie maseczki, czyli prostej rzeczy, zależy, czy epidemia zostanie szybko opanowana czy szybko będziemy mogli wrócić też do prowadzenia działalności gospodarczej – powiedział dr Grzegorz Piątkowski.
Wszystko to później przełoży się także na kwestię bezrobocia. Już teraz pojawiają się prognozy, że pod koniec roku wyniesie ono ok. 10 proc.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 17 kwietnia 2020
Autor: mj