Prezydencka rada ds. środowiska przeciw unijnym strategiom dot. bioróżnorodności i gospodarki leśnej
Treść
Zagrożenia związane z unijną strategią wobec lasów były tematem czwartkowego posiedzenia prezydenckiej Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych. Dokument zatytułowany „Przywracanie przyrody do naszego życia”, opublikowany przez Komisję Europejską w maju 2020 roku, wcześniej nie został poddany konsultacjom. Bruksela wymusza poszerzenie biernej ochrony przyrody kosztem czynnej.
Zapisy zawarte w dokumencie stoją w sprzeczności z modelem leśnictwa, jaki dziś sprawdza się w Polsce. Dlatego do unijnych propozycji rząd odnosi się bardzo krytycznie, co wybrzmiało po spotkaniu prezydenckiej Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych.
– Uważamy, że metody, które zaproponowała Komisja Europejska dla osiągnięcia celu ochrony bioróżnorodności, są nietrafione i będą nieskuteczne, a wręcz mogą zaszkodzić – oznajmił Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska.
Prezydencka Rada ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych, podjęła temat wpływu strategii bioróżnorodności oraz strategii leśnej.
X Polska podtrzymuje negatywne stanowisko do obu strategii. Mamy grupę państw, które tak samo jak my, odnoszą się krytycznie do tych zapisów. pic.twitter.com/ihlccA62Ek
— Edward Siarka (@ESiarka) April 1, 2022
Oczekiwania wpisane w unijną strategię, m.in. objęcie ścisłą ochroną dziesięciu procent obszarów lądowych, mogą uderzyć w gospodarkę leśną i przemysł drzewny.
– Dla mnie jako Głównego Konserwatora Przyrody najważniejsze jest to, że objęcie ochroną ścisłą w rozumieniu polskim, czyli ograniczenie działalności człowieka na tym terenie, może prowadzić do zaniku różnorodności biologicznej – zaznaczyła Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska, Główny Konserwator Przyrody.
Małgorzata Golińska podkreśliła, że unijna strategia może być próbą wejścia tylnymi drzwiami w kompetencje państw członkowskich. Obecnie prowadzony model gospodarki leśnej, który wypracowała Polska, jest najlepszym ze sposobów czynnej ochrony przyrody.
– W stuletniej historii gospodarki Lasów Państwowych w Polsce, mimo prowadzonej funkcji gospodarczej lasów, żaden gatunek nie ucierpiał. Wręcz przeciwnie – to właśnie lasy gospodarcze prowadzone przez Lasy Państwowe przyczyniają się do utrzymania bioróżnorodności i spełniają funkcje klimatyczne – akcentował Edward Siarka.
W ocenie doradcy prezydenta Andrzeja Dudy, Pawła Sałka, który koordynuje prace prezydenckiej rady ds. środowiska, nie powinno się nakładać na Polskę dodatkowych obowiązków, których nie będzie ona mogła spełnić. Nasz kraj nie może też ponosić sankcji z tytułu, że mamy dobrze zachowaną ochronę przyrody.
Dziś odbyło się posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych, na której dyskutowano na temat wpływu dwóch unijnych dokumentów – strategii bioróżnorodności oraz strategii dotyczącej lasów. pic.twitter.com/0VAviahCgV
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 31, 2022
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj