Premier M. Morawiecki zaprezentował skład nowego rządu Zjednoczonej Prawicy
Treść
Znamy skład nowego rządu Zjednoczonej Prawicy. Na jego czele – tak jak zapowiadano – stanie premier Mateusz Morawiecki.
W piątek zebrał się Komitet Polityczny PiS-u, który zatwierdził ostateczny skład przyszłej Rady Ministrów. Rząd Zjednoczonej Prawicy współtworzą: PiS, Solidarna Polska oraz Porozumienie.
Prezes PiS-u Jarosław Kaczyński powiedział, że jest to kontynuacja dobrej zmiany. Chcemy dokonać postępu i odeprzeć niebezpieczeństwa – dodał.
– Chcemy w ciągu tych czterech lat rządów, które nas czekają przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi, zrobić wszystko, by sytuacja Polaków za cztery lata była lepsza i to pod każdym względem. Począwszy od sytuacji materialnej, skończywszy na ochronie ich zdrowia i bezpieczeństwa, łatwości poruszania się – można by ciągnąć tę listę bardzo długo. Chcemy po prostu dokonać postępu i chcemy odeprzeć także niebezpieczeństwa, które mogą się pojawić np. związane z możliwym poważniejszym spowolnieniem gospodarczym, bo nie chcę używać słowa „kryzys” – podkreślił Jarosław Kaczyński.
Skład przyszłego rządu oraz jego strukturę przedstawił premier Mateusz Morawiecki. I tak: wicepremier prof. Piotr Gliński będzie dalej kierował Ministerstwem Kultury, a wicepremier Jarosław Gowin pozostanie w resorcie nauki i szkolnictwa wyższego.
Z kolei wicepremier Jacek Sasin pokieruje nowym ministerstwem nadzoru właścicielskiego, które będzie miało pieczę nad spółkami. To nie jest jeszcze ostateczna nazwa tego resortu.
Marlena Maląg pokieruje Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Tadeusz Kościński zostanie nowym ministrem finansów, a Michał Woś – szefem resortu środowiska. Kandydatem na ministra resortu ds. klimatu jest Michał Kurtyka.
Ministerstwem Rozwoju będzie zarządzać Jadwiga Emilewicz. W resorcie znajdą się takie działy, jak budownictwo oraz turystyka. Ministerstwo Energii zostanie rozwiązane.
Zbigniew Ziobro będzie kontynuował swoją misję w resorcie sprawiedliwości oraz na funkcji Prokuratora Generalnego. Stanowisko ministra obrony narodowej utrzyma szef MON-u Mariusz Błaszczak. W Ministerstwie Rolnictwa pozostanie Jan Krzysztof Ardanowski. Także Marek Gróbarczyk przez najbliższe cztery lata będzie ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Za edukację będzie odpowiadał Dariusz Piontkowski.
Prof. Jacek Czaputowicz pozostanie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, jednak pion europejski będzie częścią KPRM-u. Za to będzie odpowiadał minister Konrad Szymański.
W Ministerstwie Cyfryzacji pozostanie Marek Zagórski, a w resorcie zdrowia – Łukasz Szumowski. Infrastruktura będzie leżała w gestii Andrzeja Adamczyka.
Mariusz Kamiński będzie dalej łączył tekę szefa MSWiA z funkcją koordynatora służb specjalnych. Na razie nie wiadomo, kto pokieruje Ministerstwem Sportu.
Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że będzie to sprawna drużyna.
– Bardzo dobra drużyna, która będzie współpracowała ze sobą dla realizacji tych celów krótko-, średnio- i długofalowych, bo mamy też te długofalowe, czyli Polska, która będzie stawała się coraz bardziej państwem dobrobytu według naszego modelu. Polski model państwa dobrobytu – dogonienie tej średniej, która jeszcze do niedawna była gdzieś tam w sferze marzeń, dzisiaj będzie dla nas pewnego rodzaju latarnią, wyznacznikiem absolutnie kluczowym dla realizacji naszych celów strategicznych – podkreślał premier Mateusz Morawiecki.
Najprawdopodobniej zaprzysiężenie nowego rządu odbędzie się w przyszłym tygodniu.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 8
Autor: mj