Premier M. Morawiecki: Chcemy, żeby do 10 maja wszyscy chętni do szczepienia pełnoletni Polacy mieli wystawione e-skierowanie
Treść
Chcemy, żeby do 10 maja wszyscy chętni do szczepienia pełnoletni Polacy mieli wystawione e-skierowanie – powiedział premier Mateusz Morawiecki. W maju ruszą szczepienia w zakładach pracy.
Do poniedziałku wykonano prawie 8 mln 900 tysięcy szczepień. W pełni zaszczepiono niemal 2 mln 300 tysięcy osób. Rząd chce przyspieszyć ten proces, aby do sierpnia zaszczepić wszystkich chętnych. Posłużą temu nowe punkty szczepień powszechnych. Punkt w Legnicy otworzył premier Mateusz Morawiecki.
– Mamy rosnącą nadzieję, że dzięki punktom szczepień powszechnych, jak ten w Legnicy, będziemy mogli nie tylko przejść do kontrofensywy. (…) Do 10 maja chcemy spowodować, aby każdy obywatel powyżej 18. roku życia mógł otrzymać e-skierowanie – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
W sumie otwarto 16 pilotażowych punktów, po jednym w każdym województwie. Przyspieszenie będzie widoczne – zapowiedział szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk.
– Dzięki temu w Legnicy prędkość szczepień wzrośnie dwukrotnie. Łącznie punktów będzie ponad 600 – poinformował minister Michał Dworczyk.
W województwie lubelskim punkt szczepień powszechnych powstał w Kraśniku. Tu dziennie szczepionych będzie 400 osób.
– W tej chwili co najmniej jedną dawką zaszczepionych zostało ok. 370 tysięcy. Rozszerzenie akcji znacznie umożliwi przyspieszenie – powiedział wojewoda lubelski, Lech Sprawka
W punkcie są cztery stanowiska do szczepień i pięć do kwalifikacji. Pomysł takiego miejsca chwali zaszczepiony Grzegorz Bieliński.
– O 9.00 zadzwoniłem, zarejestrowałem się. Na miejscu musiałem być już o 10.50. Bardzo dobrze, że jest większy punkt, a nie trzeba się szczepić w przychodniach zdrowia – zaznaczył Grzegorz Bieliński.
W województwie małopolskim punkt szczepień powszechnych powstał w Olkuszu. Tu zaszczepił się pan Krzysztof.
– Proces szczepienia przebiega bezproblemowo. Są zachowane wszystkie środki ostrożności. Jest sporo punktów i przebiega to sprawnie – mówił Pan Krzysztof.
W Olkuszu dziennie szczepionych będzie nawet 700 osób. Jak zauważył dyrektor wydziału zdrowia w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku, Jerzy Karpiński, przyspieszenie szczepień umożliwia większa liczba szczepionek.
– Do końca kwietnia Polska otrzyma około 20 mln dawek. Każdy region będzie miał odpowiednią liczbę szczepionek – poinformował Jerzy Karpiński.
Są dalsze plany rozszerzania procesu – zapewnił premier w siedzibie KGHM.
– Od drugiej połowy maja będziemy wdrażali to, co zapowiedzieliśmy kilkanaście dni temu, czyli szczepienia w przedsiębiorstwach, w zakładach pracy, wykonywane również przez zakłady pracy – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.
Narodowy Program Szczepień wciąż krytycznie ocenia opozycja.
– On jest za wolny. Jesteśmy na 14. miejscu w Unii Europejskiej pod względem procenta zaszczepionej populacji – wskazał rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego, Miłosz Motyka.
– Chaos informacyjny zniechęca do szczepienia się – zaznaczyła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy.
Według socjologa, dra Jerzego Żurko, opozycja próbuje zbić kapitał polityczny. Na temat organizacji szczepień w sondażu United Survey wypowiedzieli się Polacy. 51 procent ankietowanych pozytywnie oceniło program szczepień.
Od poniedziałku na szczepienia mogą zapisywać się osoby z rocznika 1968. Jest z niego premier Mateusz Morawiecki, który zapowiedział, że jeszcze w poniedziałek zapisze się wspólnie z małżonką.
We wtorek rząd zaprezentuje plan szczepienia kolejnych grup wiekowych.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 19
Autor: mj