Prawna ochrona życia od poczęcia
Treść
Trybunał Konstytucyjny uznał tzw. aborcję eugeniczną za niezgodną z Konstytucją Rzeczypospolitej. Tym samym została rozszerzona ochrona życia w Polsce. Wyrok zapadł w pełnym składzie. Zdania odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres.
Decyzja Trybunału Konstytucyjnego uznająca aborcję eugeniczną za niezgodną z ustawą zasadniczą to zwycięstwo życia nad śmiercią. To przywrócenie równości praw każdego człowieka, także tego jeszcze nienarodzonego.
— Rzecznik Praw Dziecka (@RPDPawlak) October 22, 2020
Rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym rozpoczęła się po godz. 11.00. Sędziowie rozstrzygali, czy możliwość legalnego zabicia podejrzanego o chorobę dziecka poczętego jest zgodna z Ustawą Zasadniczą. Wniosek do Trybunału złożyła w grudniu 2019 roku grupa posłów PiS, PSL-Kukiz’15 oraz Konfederacji. Odpowiadając na pytania sędziów, autor wniosku poseł Bartłomiej Wróblewski argumentował, że tzw. aborcja eugeniczna może być niezgodna z polską konstytucją.
– Artykuł 4 a ust. 1 p. 2 oraz art. 4 ust. 2 zdanie pierwsze Ustawy z dn. 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży są niezgodne z art. 30 Konstytucji RP przez to, że legalizują praktyki eugeniczne w stosunku do dziecka jeszcze nieurodzonego, odmawiając mu tym samym poszanowania i ochrony godności człowieka – mówił Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.
Trybunał Konst. przychylił się do naszego wniosku i uznał praktyki eugeniczne w okresie prenatalnym za niezgodne z Konstytucją. Wygrało poszanowanie prawa do życia (art.38) i godności człowieka (art.30) osób chorych i niepełnosprawnych. Dziękuję wszystkim, którzy nas wspierali pic.twitter.com/pwHqKFOJ0D
— BartłomiejWróblewski (@bwroblewski) October 22, 2020
#Konstytucja jest #ProLife, właśnie potwierdził to @TK_GOV_PL, aborcja eugeniczna uchylona, konstytucja chroni prawo do godności i życia każdego człowieka, oraz zabrania jakiejkolwiek dyskryminacji pic.twitter.com/jIbmOfbqzZ
— Piotr Uściński (@PiotrUscinski) October 22, 2020
Ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci. #ProLifeDziękuje moim wspaniałym kolegom! @bwroblewski @PiotrUscinski Dziś w TK pic.twitter.com/xLoKhKi4XJ
— Agnieszka Górska (@Agniesz89867220) October 22, 2020
Niezgodność tzw. przesłanki eugenicznej z Ustawą Zasadniczą potwierdził także przedstawiciel Prokuratora Generalnego. Sędziowie TK zadawali posłom wnioskodawcom Bartłomiejowi Wróblewskiemu i Piotrowi Uścińskimu dość zaskakujące. To pytanie sędziego Piotra Pszczółkowksiego.
„Czy w pana ocenie sytuacja, w której płód ze stwierdzoną wadą rozwojową nie dożyje momentu porodu, podnosi ryzyko po stronie kobiety?” – pytał sędzia Piotr Pszczółkowski.
Wyrok zapadł tuż po godzinie 15.30. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność tzw. aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu – jest niezgodny z konstytucją.
– Trybunał podtrzymuje przekonanie, że nie można mówić o ochronie godności człowieka, jeżeli nie zostały stworzone wystarczające podstawy do ochrony życia – wskazał Justyn Piskorski, sędzia sprawozdawca TK.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego krytykuje Lewica i Koalicja Obywatelska.
– Wszystkie słowa, których mogłybyśmy tu dzisiaj użyć, żeby ten wyrok skomentować są zbyt obelżywe, by użyć ich publicznie – powiedziała Anita Kucharska-Dziedzic, poseł Lewicy.
– Chcę z tego miejsca wyraźnie podkreślić: pseudo-trybunał z pseudo-sędziami nie ma prawa wydawać takich orzeczeń. To orzeczenie jest nieistniejące – stwierdził Borys Budka, przewodniczący KO.
W ten sposób przewodniczący Koalicji Obywatelskiej kwestionuje prawidłowość wyboru w ubiegłym roku trzech sędziów TK.
To błędna argumentacja – zwrócił uwagę prawnik dr Michał Skwarzyński, adiunkt w Katedrze Praw Człowieka i Prawa Humanitarnego Wydziału Prawa Kanonicznego KUL.
– Przypomnę, że dzisiejszy skład był 11-to osobowy, a były tylko dwa zdania odrębne, więc ta większość i tak była – zwrócił uwagę dr Michał Skwarzyński z Katedry Praw Człowieka i Prawa Humanitarnego Wydziału Prawa Kanonicznego KUL.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego to powrót do właściwego porządku hierarchii wartości.
Święty Janie Pawle II dziękujemy, że skutecznie przedstawiłeś nasze modlitwy Bogu.
Chwała Panu! Piękny dzień dla życia! pic.twitter.com/XxnCnDD5nQ— Rycerze Kolumba (@RycerzeKolumba) October 22, 2020
– Uznanie, że dzieci chore, dzieci niepełnosprawne należy leczyć, a nie zabijać – jest przywróceniem właściwego porządku rzeczy – zaznaczyła Magdalena Guziak-Nowak z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.
Zadowolenia z orzeczenia TK nie kryje także Fundacja Życie i Rodzina oraz Instytut Ordo Iuris.
– To nie tylko przyznanie prawa do życia dzieciom, które się narodzą. Jest to również przywrócenie godności osobom z zespołem Downa, które żyją i tym rodzinom, które te dzieci wychowują – podkreśliła Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina.
– Ogromnie się cieszę, ponieważ to oznacza, że lata starań całego ruchu pro-life – zdecydowanie dawniejszego niż nasze działania w Polsce – trwającego kilkadziesiąt lat zostaje zwieńczonych w obszarze dzieci niepełnosprawnych poprzez decyzję TK. Decyzję, której ranga jest znacząco wyższa niż ustawa sejmowa – wskazał mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris.
Wyrok TK nie byłby możliwy gdyby nie lata starań tysięcy obrońców życia, praca prawników zaangażowanych w budowę konsekwentnej od >20 lat doktryny konstytucyjnej,
oraz determinacja posłów wnioskodawców z @bwroblewski @PiotrUscinski @AnnaSiarkowska i @PK_GOV_PL
Gratulacje! pic.twitter.com/1fQQyFK4Ts
— Jerzy Kwaśniewski (@jerzKwasniewski) October 22, 2020
Satysfakcję, że Trybunał Konstytucyjny stanął po stronie życia, wyraził również prezydent Andrzej Duda.
„Poglądy prezydenta w tej sprawie są powszechnie znane, one się nie zmieniły. Wyrażamy satysfakcję, że Trybunał Konstytucyjny stanął po stronie życia” – oznajmił Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta RP.
Tzw. przesłanka eugeniczna pozwalała na zabijanie dzieci chorych i podejrzanych o chorobę. Od 2008 roku dokonano 499 aborcji, a w 2019 roku już 1110, z czego aż 1074 z przyczyn eugenicznych, najczęściej po stwierdzeniu zespołu Downa.
Zmiana prawa to jedno, ale teraz czas na silniejsze wsparcie dla cywilizacji życia: modlitwą, wolontariatem, materialnie. Polecam wszystkim współpracę z @ProLifeBMS ks. Tomasza Kancelarczyka. https://t.co/DRrT6cYHNT pic.twitter.com/G3pRpztqgF
— JuliuszKola (@JuliuszKola) October 22, 2020
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 22
Autor: mj
Tagi: aborcja eugeniczna Konstytucja RP Trybunał Konstytucyjny tzw. aborcja życie nienarodzone