Prasa: Rządowy program za życiem nie zmniejszył liczby tzw. aborcji w Polsce
Treść
„Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, że w ubiegÅ‚ym roku dokonano 1076 tzw. aborcji, które dopuszcza polskie prawo, czyli o kilkanaÅ›cie wiÄ™cej niż rok wczeÅ›niej. To także drugi rekordowy wynik od roku 2002.
Gazeta podaje, że choć z programu „Za życiem” korzysta co roku 4 tys. rodziców, to nie speÅ‚niÅ‚ on gÅ‚ównego celu – nie zmniejszyÅ‚ liczby kobiet decydujÄ…cych siÄ™ na przeprowadzenie tzw. aborcji z powodu wad rozwojowych.
Prawnik, psycholog Magdalena Korzekwa-Kaliszuk wskazuje, że te dane nie są zaskoczeniem.
– To doÅ›wiadczenie caÅ‚ego Å›wiata pokazuje nam, że nawet najbardziej hojne programy socjalne i najwiÄ™ksze wsparcie dla rodzin wychowujÄ…cych niepeÅ‚nosprawne dzieci wpÅ‚ywajÄ… rzeczywiÅ›cie na polepszenie sytuacji tych rodzin, ale nie zatrzymuje aborcji. To dwa oddzielne tematy. Toteż do tego, aby zmniejszyć liczbÄ™ aborcji eugenicznej w Polsce potrzeba – obok wielkiej pracy medialnej i spoÅ‚ecznej wpÅ‚ywajÄ…cej na mentalność ludzi – jasnego zakazu w prawie i wprowadzenia peÅ‚nej ochrony życia dla każdego dziecka niezależnie od stanu jego zdrowia – podkreÅ›la.
W sejmowej „zamrażarce” utknÄ…Å‚ natomiast obywatelski projekt ustawy „Zatrzymaj aborcjÄ™”. Przewiduje on wykreÅ›lenie z polskiego prawa tzw. przesÅ‚anki eugenicznej, czyli możliwoÅ›ci zabicia dziecka poczÄ™tego w przypadku podejrzenia wady genetycznej lub choroby dziecka.
Z kolei w Trybunale Konstytucyjnym czeka na rozpatrzenie poselski wniosek o zbadanie konstytucyjnoÅ›ci przepisów dopuszczajÄ…cych tzw. aborcjÄ™ ze wzglÄ™du na chorobÄ™ dziecka.
RIRM
ŹródÅ‚o: radiomaryja.pl, 29 października 2019
Autor: mj