Poznaniacy świętowali zwycięstwo
Treść
90. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego obchodzono uroczyście w minioną sobotę w Poznaniu. W głównych uroczystościach pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu wzięli udział prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk. - Nie wiemy, co by się stało, gdyby nie powstanie. Słowa, że Wielkopolanie wywalczyli sobie niepodległość sami, są prawdziwe - powiedział prezydent Lech Kaczyński.
Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów na mogile gen. Stanisława Taczaka. Następnie pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich odbyły się główne uroczystości z udziałem prezydenta, premiera, wicemarszałka Senatu Marka Ziółkowskiego i przedstawicieli władz samorządowych. - Jeżeli obchodzimy dziś 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, nie możemy zapomnieć o Powstaniu Wielkopolskim. Nie możemy zapomnieć o tej bardzo istotnej części naszego kraju, z jego tradycją, ze swoim sposobem myślenia, ze swoim typem nowoczesności. Pamiętamy o tym tak samo, jak pamiętamy o tym, że przed ponad tysiącem lat tu właśnie, na terenie Wielkopolski, w Poznaniu i Gnieźnie, powstawało nasze państwo - podkreślił prezydent Kaczyński. W poznańskiej farze odprawiono Mszę św. w intencji powstańców. Uroczystej Liturgii przewodniczył metropolita gnieźnieński ks. abp Henryk Muszyński. Metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki podkreślił w homilii, że nie wolno sprowadzać znaczenia Powstania Wielkopolskiego jedynie do przywrócenia niepodległości Wielkopolsce. - Powstanie odegrało znacznie większą rolę. Przyczyniło się bowiem w znaczący sposób do zbudowania II Rzeczypospolitej. Kiedy traktaty przyniosły uspokojenie na granicy z Niemcami i uznanie wywalczonych dla Polski ziem, a w rezultacie powrót Wielkopolski i Pomorza Gdańskiego w obręb państwa polskiego, pułki i dywizje Wielkopolan poszły na wschód walczyć o kresy Rzeczypospolitej - przypomniał ks. abp Gądecki. Hierarcha ocenił, że również w obecnych czasach przed Polakami stoją bardzo poważne zadania. - 90 lat temu Wielkopolska udowodniła, że Polacy potrafią wiele osiągnąć w warunkach nieporównywalnie trudniejszych niż dzisiejsze - powiedział.
Uroczyste obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego zwieńczyło widowisko plenerowe - rekonstrukcja przebiegu insurekcji z udziałem kilkuset aktorów, tancerzy, śpiewaków, muzyków i statystów. Symboliczna bitwa odbyła się w historycznym miejscu - na placu Wolności w Poznaniu, niedaleko "Bazaru", gdzie Ignacy Jan Paderewski wzniecił iskrę powstańczą swoim przemówieniem do mieszkańców. Hołd powstańcom oddano także w wielu innych miejscowościach południowej wielkopolski, m.in. w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie złożono kwiaty pod powstańczym pomnikiem, i w Boczkowie. Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Był to największy zakończony zwycięstwem zryw niepodległościowy w Polsce.
Izabela Borańska, PAP
"Nasz Dziennik" 2008-12-29
Autor: wa