Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Powstało Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie

Treść

Przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie powstało Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. Już za kilka dni placówka obejmie pomocą pierwszych młodych pacjentów, którzy znajdują się w kryzysie psychicznym.

W Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie zostało utworzone Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. Dziś nastąpiło uroczyste otwarcie placówki. [czytaj więcej] 

– Dzisiaj kolejne centrum, które wychodzi ze swoimi świadczeniami do dzieci, do młodzieży, do ich rodziców i opiekunów po to, żeby gwarantować opiekę właśnie w obszarze psychiatrycznym, łagodzenia zaburzeń – mówiła wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

https://twitter.com/MFIPR_GOV_PL/status/1488133052391997443

Problemy psychiczne dzieci nasiliły się w ostatnich dwóch latach z powodu pandemii koronawirusa. Życie w strachu i izolacji od rówieśników doprowadziło do pogłębionych problemów. Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego nie izoluje dzieci i nie działa tylko stacjonarnie, ale pomaga młodym pacjentom także w ich własnym środowisku. [więcej] 

– Model środowiskowy, o którym dzisiaj mówimy, to model, który jest najbliżej pacjentów, osób potrzebujących i wymaga (model – red.) ścisłej współpracy samorządu, który jest blisko mieszkańców, podmiotów medycznych, a w tym przypadku także i naukowych – ocenił Norbert Szczepański, burmistrz dzielnicy Wawer.

W projekt zaangażowane są nie tylko samorządy, ale także inne podmioty, które są blisko dzieci, np. szkoły.

– Dotychczas pracowaliśmy w gabinetach, dzisiaj wychodzimy do pacjenta, do jego środowiska i również współpracujemy z tym środowiskiem. Będziemy im udzielać profesjonalnego wsparcia i pomocy zarówno medycznej, psychiatrycznej, jak i psychoterapeutycznej – zapewniła Marta Bąkowska z Zakładu Psychologii Zdrowia Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

– Projekt daje szansę na to, żeby diagnoza, czyli współpraca między różnymi specjalistami na pierwszym etapie leczenia, była kompleksowa – wskazał dr Tomasz Rowiński, dyrektor Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego.

Nowo otwarta placówka przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie to tylko jedna z jedenastu takich placówek. Projekt finansowany jest ze środków unijnych i budżetu państwa. Koordynatorem jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W ramach całego programu wsparcie otrzyma około półtora tysiąca dzieci oraz ich rodzice i opiekunowie.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj