Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Powrót pamięci o Katyniu

Treść

Andrzej Melak


Dziś nastąpi powtórne poświęcenie i odsłonięcie Pomnika Katyńskiego przeniesionego na drugą stronę ul. Podwale, bliżej murów staromiejskich. Monument przeniesiono po tym, jak władze Warszawy oddały nieruchomość, na której pierwotnie się znajdował.
13 kwietnia 1990 r. sowiecka agencja prasowa TASS podała długo oczekiwany przez Polaków komunikat, że mordu na polskich oficerach w Katyniu dokonali funkcjonariusze NKWD. W tym czasie w Dolince Katyńskiej, w miejscu zrabowanego przez SB pierwszego pomnika katyńskiego, stała "fałszywka" gen. Wojciecha Jaruzelskiego z napisem: "Oficerom polskim pomordowanym w ziemi katyńskiej przez hitlerowców w 1941 roku".
Mimo ujawnienia sprawców zbrodni, a następnie przekazania przez prezydenta Borysa Jelcyna części dokumentów katyńskich, kwestia upamiętnienia ofiar ludobójczej zbrodni nie była podejmowana przez oficjalne czynniki w III RP. Warszawa, stolica Polski, nie miała żadnego upamiętnienia zbrodni katyńskiej w przestrzeni publicznej. Jedynie w kościołach i na placach przykościelnych oraz na cmentarzach pojawiały się tablice z prawdziwą datą zbrodni - 1940 r., oraz informacją o jej faktycznych sprawcach. Zrodził się pomysł, aby taki pomnik stanął w sercu Polski, w Warszawie, przy udziale Polonii amerykańskiej. Zamiarem pomysłodawców było wzniesienie upamiętnienia w miejscu chętnie odwiedzanym przez warszawiaków i turystów. Na skraju placu Zamkowego, u zbiegu ulic Senatorskiej i Podwale, znajdował się wolny skwer - idealne miejsce dla takiego pomnika. Szukając zarządzającego skwerem, Stefan Melak dotarł do Fundacji Kultury Polskiej i jej prezesa, pani Beaty Tyszkiewicz, która od razu wyraziła zgodę na udostępnienie miejsca pod pomnik.
Podstawą dla pomnika stał się granitowy głaz narzutowy - "kamień z pól ojców naszych", przekazany przez przyjaciół płk. Ryszarda Kuklińskiego: Leona i Romana Barszczów. Płytę z inskrypcją i przestrzelonym orłem zaprojektował i wykonał artysta rzeźbiarz Andrzej Renes, autor m.in. pomnika Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu. Arkadiusz, Stefan i Sławomir Melakowie o świcie 6 maja 1998 roku, w dniu zaplanowanego odsłonięcia i poświęcenia pomnika, własnoręcznie posadowili granitowy głaz.
W Ministerstwie Obrony Narodowej, kierowanym wówczas przez Janusza Onyszkiewicza i Bronisława Komorowskiego, zapadła decyzja o odmowie udziału asysty wojskowej w czasie uroczystości odsłonięcia pomnika, o ironio, postawionego w hołdzie wszystkim oficerom Wojska Polskiego pomordowanym na obszarze "imperium zła" po 17 września 1939 roku. Taka bezduszna decyzja kierownictwa resortu obrony wywołała nasze oburzenie, ale wówczas Stefan Melak wpadł na pomysł, aby poprzez Komendę Główną Straży Pożarnej zaprosić na uroczystość kompanię reprezentacyjną i orkiestrę Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Przybycie strażaków w galowych mundurach, białych rękawiczkach wzbudziło entuzjazm licznie zgromadzonych uczestników uroczystości i dodało jej wyjątkowego kolorytu, ukazując przy tym prawdę o stanie polskiej niepodległości i stosunku państwa polskiego do ofiar zbrodni katyńskiej.
Warto przypomnieć, że oficjalne czynniki rządu AWS - UW zbojkotowały odsłonięcie pomnika z udziałem płk. Ryszarda Kuklińskiego. Na uroczystość prowadzoną przez Stefana Melaka przybyły za to m.in. dzieci i wnuki pomordowanych w Katyniu oficerów, liczni księża, na czele z biskupami Zbigniewem Kraszewskim i Władysławem Miziołkiem, ks. prałat Zdzisław Peszkowski, ks. prałat Wacław Karłowicz i ks. Stanisław Małkowski oraz harcerze, kombatanci i ogromne rzesze mieszkańców Warszawy i gości.
Pomysł budowy pomnika wspierało liczne grono przyjaciół i współpracowników Stefana Melaka z Komitetu Katyńskiego i innych stowarzyszeń. Własną pracę, poza Stefanem, ofiarowali jego bracia: Arkadiusz, Sławomir i Andrzej Melakowie.

Współpraca Łukasz Kudlicki


Autor jest przewodniczącym Komitetu
Katyńskiego.


Uroczystość rozpocznie się o godzinie 17.00 na placu Zamkowym. O godz. 19.00 w bazylice Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu, która jest diecezjalnym sanktuarium katyńskim, zostanie odprawiona Msza Święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej oraz budowniczych pomnika: Stefana Melaka, płk. Ryszarda Kuklińskiego i Arkadiusza Melaka.
Nasz Dziennik
Piątek, 13 kwietnia 2012, Nr 87 (4322)

Autor: jc