Postępowanie wyjaśniające ws. cen paliw
Treść
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie cen paliw. To odpowiedź na zarzuty opozycji o rzekome zawyżanie marż przez PKN Orlen. Paliwowy gigant odrzuca te oskarżenia.
Od 1 stycznia 2023 roku przestała obowiązywać część tarczy antyinflacyjnej obejmująca prąd, ciepło, gaza i paliwa. Takie działanie wymusiła Komisja Europejska. Stawka podatku VAT na paliwa silnikowe znów wynosi 23 procent. Wzrosły też akcyza i opłata paliwowa.
Mimo to ceny na stacjach benzynowych nie zmieniły się. To efekt obniżki hurtowych cen paliw – mówi prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek.
– Gdybyśmy miesiąc wcześniej nie komunikowali, że zrobimy wszystko, by ceny utrzymać, mielibyśmy w okresie przedświątecznym chaos na naszych stacjach – powiedział Daniel Obajtek.
Opozycja oskarża spółkę PKN Orlen o sztuczne podtrzymywanie wysokich cen w ubiegłym roku i maksymalizowanie zysków.
– Wskazuje magiczny ruch 31 grudnia, że mogło chodzić o nadmiarowe zyski, bo nagle Orlen chwali się tym, że ma ponad 12 mld zł netto zysków za trzy kwartały zeszłego roku – zaznaczył Dariusz Standerski, dyrektor biura legislacji Lewicy.
– Orlen robi i wykonuje gigantyczne zyski naszym kosztem – wskazał Michał Kobosko, wiceprzewodniczący Polska 2050.
Polska 2050 złożyła zawiadomienie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie działań Orlenu. Otrzymaliśmy wiele skarg – przyznał prezes Urzędu, Tomasz Chróstny.
– To są sygnały bezpośrednio od konsumentów, one nie mają charakteru ściśle antymonopolowego, ale odzwierciedlają emocje dotyczące kształtowania się cen oraz informacje prasowe – powiedział Tomasz Chróstny.
Urząd podjął decyzję o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie cen paliw.
– Do Orlenu (jako do pierwszego podmiotu) wysłaliśmy pierwszą turę pytań (…), to jest postepowanie wyjaśniające, nie jest przeciwko żadnemu podmiotowi – podkreślił prezes UOKiK.
Pytania trafią też do innych mniejszych spółek. Urząd zbada m.in. mechanizmy kształtowania cen w hurcie i w detalu oraz możliwości produkcyjne spółek. [czytaj więcej]
– Nasi odpowiednicy w poszczególnych krajach również tę sytuację analizują. (…) Naszą rolą jest przyjrzeć się konkretnie tej specyfice, jeśli chodzi o ostatnie tygodnie, jeżeli chodzi o rynek Polski – zaznaczył prezes UOKiK.
Wiceminister aktywów państwowych, Maciej Małecki zapewnił, że nadużyć nie było.
– Dzięki temu, że zbudowaliśmy silny multienergetyczny koncern, możemy lepiej kontraktować gaz czy paliwa i Orlen stabilizuje ceny na rynku paliw w Polsce – wskazał wiceminister Maciej Małecki.
Dr Bartłomiej Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach powiedział, że przez kilka zeszłorocznych miesięcy ceny paliw mogły być niższe. PKN Orlen mógł znacznie wcześniej obniżyć hurtowe ceny paliw.
– Gdy były ku temu przesłanki (związane z ceną paliwa, ale również ze zmianą ceny złotówki względem do dolara), żeby cena szła w dół, powstrzymywał się od takich decyzji i to jest jego podstawowy zarzut – wyjaśnił dr Bartłomiej Gabryś.
Jak podkreślił dr inż. Robert Golej z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, spółka PKN Orlen podjęła konieczne i odważne kroki.
– Trzeba raczej gratulować Orlenowi tego, że udało się utrzymać cenę na tym poziomie pomimo tak znaczącego wzrostu opłaty vatowskiej – zaznaczył dr inż. Robert Golej.
Polska ma jedne z najniższych cen paliw w Unii Europejskiej – powiedział redaktor Wojciech Jakóbik, naczelny portalu BiznesAlert.
– Niestety nie mamy tak dużej siły nabywczej, jak kraje Europy Zachodniej, więc nie możemy sobie kupić tak dużo paliwa za tę niższą cenę – wskazał red. Wojciech Jakóbik.
Kontrolę w PKN Orlen chce przeprowadzić Najwyższa Izba Kontroli. Prezes PKN Orlen zaznaczył jednak, że Izba nie ma podstaw prawnych do takich działań.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 6 stycznia 2023
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj