Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Posprzątaj grób żołnierza

Treść

Wiele żoÅ‚nierskich mogiÅ‚ jest bezimiennych. Nasza pamięć o tych, którzy przelali krew w obronie polskich granic, wyraża siÄ™ w modlitwie, ale też w konkretnych dziaÅ‚aniach, m.in. w dbaÅ‚oÅ›ci o stan techniczny grobów i cmentarzy wojennych. - To jedno z ważniejszych zobowiÄ…zaÅ„, jakie spoÅ‚eczeÅ„stwo zaciÄ…gnęło wobec tysiÄ™cy polegÅ‚ych, czÄ™sto bezimiennych obroÅ„ców naszej Ojczyzny - mówiÅ‚ Dariusz PiÄ…tek, wicewojewoda mazowiecki. - Cmentarze wojenne sÄ… częściÄ… naszej historii i sÄ… naszÄ… tożsamoÅ›ciÄ…, a obowiÄ…zkiem wobec mÅ‚odych pokoleÅ„ jest przekazywanie tych wartoÅ›ci - zaznaczyÅ‚a Halina Lipke, dyrektor WydziaÅ‚u Polityki SpoÅ‚ecznej w Mazowieckim UrzÄ™dzie Wojewódzkim, zwracajÄ…c uwagÄ™, że przepisy miÄ™dzynarodowe w myÅ›l konwencji genewskiej zobowiÄ…zujÄ… paÅ„stwa do opieki nad miejscami spoczynku polegÅ‚ych na wojnie.

Mazowsze jest jednym z regionów Polski, na którym znajduje siÄ™ najwiÄ™cej miejsc spoczynku polegÅ‚ych w walkach żoÅ‚nierzy lub zamordowanych cywilów. To 140 cmentarzy wojennych z czasów I i II wojny Å›wiatowej, 244 kwatery oraz 822 mogiÅ‚y zbiorowe i indywidualne, Å‚Ä…cznie ponad 1,2 tysiÄ…ca. MogiÅ‚y obejmujÄ… okres przedrozbiorowy, polegÅ‚ych w powstaniach, dwóch wojnach czy mogiÅ‚y ofiar terroru stalinowskiego. SpoczywajÄ… w nich nie tylko oficerowie i żoÅ‚nierze Armii Krajowej, polscy cywile, ale także żoÅ‚nierze innych narodowoÅ›ci. Groby w Jesówce, ZÄ…bkach, Sochaczewie, cmentarz PowstaÅ„ców Warszawy na Woli, cmentarze w Laskach, Palmirach, cmentarz wojskowy na PowÄ…zkach - to tylko niektóre z nich.
W tym roku na rewitalizacjÄ™, konserwacjÄ™ i czynnoÅ›ci zwiÄ…zane z utrzymaniem porzÄ…dku wojewoda mazowiecki przeznaczyÅ‚ 1 mln 700 tys. zÅ‚otych. Ale to nie wszystko. UrzÄ…d wojewódzki podjÄ…Å‚ wspóÅ‚pracÄ™ z RadÄ… Ochrony PamiÄ™ci Walk i MÄ™czeÅ„stwa, która wspiera te prace podobnie jak samorzÄ…dy. - Od kilku lat nakÅ‚ady na rewitalizacjÄ™, remonty i utrzymanie cmentarzy i mogiÅ‚ wzrastajÄ…, jest to wiÄ™cej niż wspomniana kwota - mówi dyrektor Halina Lipke, zwracajÄ…c uwagÄ™, że w województwie mazowieckim w 2011 r. 38 gmin przejęło na siebie ciężar opieki nad cmentarzami wojennymi.
Do 30 czerwca każdego roku gminy mogą składać wnioski o przyznanie przez wojewodę dotacji na prace remontowe, konserwację czy utrzymanie porządku na cmentarzach. W tym roku podpisano 72 umowy o pomoc finansową. Dyrektor Lipke ocenia stan cmentarzy i mogił jako dobry, rzadko też zdarzają się akty wandalizmu i w zasadzie jest to problem marginalny.

Agnieszka Gracz

Nasz Dziennik Czwartek, 27 października 2011, Nr 251 (4182)

Autor: au