Posłowie będą debatować nad projektem ustawy likwidującym obowiązek szczepień
Treść
Sejm zajmie się dziś projektem ustawy przewidującym likwidację obowiązku szczepień ochronnych. Wielu rodziców chce mieć możliwość decyzji co do tego, czy i przeciw jakim chorobom szczepić swoje dzieci. Przeciw takim rozwiązaniom są m.in. rzecznik praw pacjentów i Naczelna Rada Lekarska.
Wielu rodziców od lat walczy o zniesienie obowiązku szczepień dzieci. Jak wskazują, każda współcześnie zalecana przez urzędników i stowarzyszenia medyczne szczepionka wiąże się z ryzykiem powikłań. Stąd projekt ustawy znoszący obowiązek szczepień.
– głównym celem jest dobrowolność szczepień, z której korzystają obywatele 20 państw europejskich – z ustawy zostaje usunięte słowo „obowiązkowe”
– dokładny wywiad lekarski oraz pisemna informacja o ryzyku przed szczepieniem
– dokładny wywiad lekarski po szczepieniu
To tylko niektóre z propozycji, które zostały zapisane w projekcie ustawy.
Ta napotkała na silny opór m.in. rzecznika praw pacjentów i Naczelnej Rady Lekarskiej. Rzecznik wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Krakowie Jacek Żak uważa, że odkrycie szczepień to jedno z największych, przełomowych osiągnięć w dziedzinie medycyny.
– To dzięki szczepieniom o niektórych chorobach zupełnie zapomnieliśmy – podkreśla Jacek Żak.
Ale szczepionki powodują skutki uboczne: prowadzą do autyzmu, natomiast witamina K ma być eksperymentem na dzieciach – wskazują inicjatorzy ustawy.
– To są nasze dzieci, my jesteśmy rodzicami, my za nie odpowiadamy i my decydujemy o ich zdrowiu. Jeżeli ja wiem, że coś jest nie tak z tymi szczepionkami, no to chciałabym mieć wybór – mówi Anna Małecka, która protestuje przeciw obowiązkowym szczepieniom.
W kontekście debaty o szczepieniach warto przypomnieć zeszłoroczny wyrok inowrocławskiego sądu w sprawie rodziców spod Gniewkowa, którzy nie zaszczepili swojego dziecka w obawie o jego zdrowie i życie. Groziło im odebranie praw rodzicielskich – sprawę umorzono.
– Ta sprawa dotyczyła ustalenia, czy w tej konkretniej sprawie, w tym konkretnym przypadku, uczestnicy narazili swoje dziecko na jakieś niebezpieczeństwo, czy zagrozili dobru tego dziecka przez to, że odmówili wykonywania szczepień – uzasadniał swoją decyzję sąd.
Prawa rodzicielskie utrzymali także rodzice z Białogardu. Lekarz zgłosił ich do sądu rodzinnego, ponieważ nie udzielili zgody na zaszczepienie noworodka oraz podanie witaminy K.
– Poród odbył się bez komplikacji. Nie było żadnego zagrożenia zdrowia i życia naszego dziecka. W dwie i pół godziny po porodzie lekarz poinformował, że zgłasza nas do sądu rodzinnego – powiedział ojciec noworodka.
Jak wskazuje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP”, dobrowolność szczepień stosuje obecnie 20 krajów europejskich, m.in. Holandia, Portugalia, Hiszpania, Wielka Brytania, Szwecja i Niemcy.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 3 października 2018
Autor: mj
Tagi: szczepień