Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Poparcie dla lekarzy

Treść

Obrona prawa do klauzuli sumienia, poparcie dla lekarzy, którzy podpisali Deklarację Wiary, tak burzliwie dyskutowaną w wielu gremiach, wybrzmiała również w homiliach polskich biskupów podczas kazań, które wygłosili w uroczystość Bożego Ciała.

O obronę praw sumienia, poszanowanie prawdy i właściwy kształt wolności zaapelował ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Zwrócił uwagę, że w Polsce „próbuje się zdeprawować nasze sumienia, czego dowodem jest atak na Deklarację Wiary lekarzy i na prof. Chazana”. – Usiłuje się nas przekonać, że ratowanie życia dziecka jest wykroczeniem przeciw litości dla matki i skazaniem matki na cierpienie – mówił ks. abp Depo.

Metropolita częstochowski przywołał także przykład polskiej siatkarki Agaty Mróz-Olszewskiej, która „poświęciła własne życie, by dziecko mogło żyć”. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Skoczowie w maju 1995 r.: „Czas próby polskich sumień trwa. Wbrew pozorom praw sumienia trzeba bronić także dzisiaj. Pod hasłami tolerancji w życiu publicznym i w środkach masowego przekazu szerzy się nieraz wielka, może coraz większa nietolerancja. Odczuwają to boleśnie ludzie wierzący”.

Do Deklaracji Wiary nawiązał również ks. abp Sławoj Leszek Głódź. – Dokument ten zawiera naukę Kościoła dotyczącą ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz ludzkiej płciowości. Jest też zapewnieniem, że osoby, które Deklarację podpisały, będą to nauczanie stosować w praktyce, odmawiając chociażby wykonywania ustawowo dopuszczalnych aborcji. Bowiem prawo Boże jest ponad stanowionym prawem ludzkim. Tymczasem sygnatariusze Deklaracji Wiary, czyli ponad 3 tys. lekarzy i studentów medycyny, stali się celem brutalnej nagonki laickich i poprawnych politycznie mediów – mówił metropolita gdański. Zaapelował o modlitwę i wsparcie dla prof. Bogdana Chazana. – Ten wybitny lekarz jest szykanowany za wiarę i bezkompromisową, etyczną postawę. Stał się symbolem odważnych lekarzy – katolików – podkreślił ksiądz arcybiskup. Wyraził także solidarność z prof. Chazanem, jak też z innymi lekarzami „świadomymi, że to Bóg kieruje drogami człowieka i że tylko On jest Panem ludzkiego życia”. – Wyrażamy tym niezłomnym ludziom naszą wdzięczność, że stanęli w obronie zasad chrześcijańskich – dodał ks. abp Głódź.

Postawę szykanowanego prof. Bogdana Chazana poparł po raz kolejny ks. abp Henryk Hoser. – Metodami policyjnymi ściga się dziś wybitnego lekarza za to, że nie zdradził swojej misji lekarskiej, broniąc życia człowieka i życia jego matki, która mogłaby zabić swoje dziecko. Tego, który jest wierny swojemu powołaniu lekarskiemu, nakazującemu szacunek i opiekę w stosunku do każdego życia ludzkiego, również tego ułomnego, kalekiego, bo to nie jest przecież życie bydlęce – podkreślił ksiądz arcybiskup w homilii wygłoszonej w katedrze warszawsko-praskiej. Podkreślił, że takiej sytuacji nie można tolerować. – Musimy wykazać swoją wyraźną postawę za życiem, a nie przeciwko niemu – zaapelował.

Metropolita przemyski ks. abp Józef Michalik, wyrażając poparcie dla lekarzy, którzy podpisali Deklarację Wiary, podkreślił świętość zarówno życia ludzkiego, jak i sumienia człowieka. Metropolita przemyski zaznaczył, że procesje z Najświętszym Sakramentem mają wymiar ewangelizacji i świadectwa, dlatego wiary nie można ograniczać tylko do wewnętrznego przeżycia, do liturgii w kościele. Wieloletni przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, odnosząc się w homilii do Deklaracji Wiary, powiedział: – Nie wolno zmuszać do współpracy w złu. Życie człowieka jest święte i sumienie człowieka jest święte. I łamanie sumienia jest niegodziwością, przed tym trzeba się bronić.

Przywołując św. Jana Pawła II, zaznaczył, że wolność nie polega na swawoli i na tym, że wszystko wolno, ale na „wyborze większego dobra”. Ksiądz arcybiskup przypomniał, że prawo Boże jest na pierwszym miejscu, a prawo uchwalone przez ludzi nie może być przeciwko niemu.

Do głośnej debaty nad prawem lekarzy do klauzuli sumienia odniósł się również ks. kard. Stanisław Dziwisz. – Lekarzom, którzy pomimo przewidywanej krytyki odważyli się złożyć Deklarację Wiary, należy się nasz szacunek i wdzięczność – powiedział metropolita krakowski przy jednym z ołtarzy w bazylice Mariackiej.

Małgorzata Jędrzejczyk, KAI
Nasz Dziennik, 20 czerwca 2014

Autor: mj