,,Pomóż ocalić życie bezbronnemu" - ruszył konkurs pro-life dla młodzieży
Treść
Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka już po raz osiemnasty organizuje ogólnopolski konkurs pro-life dla młodzieży „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”. Inicjatywa umożliwia rozwijanie wśród młodzieży wrażliwości na ochronę życia człowieka. Uczestnicy zawalczą o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Ogólnopolski Konkurs dla Młodzieży „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” zachęca uczniów do twórczego myślenia i ujawniania talentów plastycznych, dziennikarskich, literackich oraz filmowych. Kształtuje też wśród nich pozytywne postawy społeczne oraz budzi wrażliwość na drugiego człowieka, szczególnie tego potrzebującego naszej pomocy.
Celem konkursu jest zachęcenie młodego pokolenia do refleksji nad wartością życia i godnością człowieka. Tematyka konkursu obejmuje aktualne zagadnienia bioetyczne.
– To wydarzenie, którego celem jest afirmacja życia, pokazanie, że ma ono wartość na każdym etapie swojego rozwoju – wskazała Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.
Konkurs został podzielony na trzy kategorie wiekowe – klasy IV-VI i VII-VIII szkół podstawowych oraz wszystkie klasy szkół ponadpodstawowych.
– Prace można przesyłać do naszego biura w Krakowie do 30 stycznia przyszłego roku. Uroczyste przyznanie nagród odbędzie się przed Dniem Świętości Życia na Jasnej Górze podczas uroczystej gali, na którą już dzisiaj zapraszamy laureatów – powiedziała działacz pro-life.
Dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, zwróciła uwagę, że w zależności od wieku młodzież porusza zazwyczaj inne zagadnienia pro-life.
– Najmłodsze dzieci najczęściej rysują swoją szczęśliwą rodzinę. Rysują mamę, która spodziewa się narodzin dziecka. Czasami różańce, które pięknie nawiązują do idei duchowej adopcji dziecka poczętego. Pamiętajmy, że dla dziecka, które ma 11-12 lat to jest pro-life dnia codziennego, czyli dom, w którym dorasta. Starsze dzieci, młodzież i młodzi dorośli, jeśli mówimy o maturzystach, podejmują więcej tematów i poruszają właściwie wszystkie najważniejsze zagadnienia bioetyczne od antykoncepcji, eutanazji, wspomaganego samobójstwa aż do aborcji – mówiła Magdalena Guziak-Nowak.
– Szczególnie w zeszłym roku, kiedy przez nawet najmniejsze miasteczka przetoczyła się fala czarnych protestów, temat aborcji był jednym z dominujących w starszej grupie wiekowej. Młodzież bardzo twórczo chciała się odnieść do tego zagadnienia. Co roku dostajemy ponad 1000 poruszających prac plastycznych. Młodzież sięga po wszystkie możliwe techniki. W kategorii literackiej młodzi przesyłają wiersze. Bardzo nas cieszy, iż zainteresowanie poezją jest ciągle żywe w młodym pokoleniu. Docierają do nas także opowiadania, reportaże, eseje. Właściwie mamy reprezentację wszystkich gatunków literackich i dziennikarskich – dodała.
Termin nadsyłania prac w ramach konkursu Młodzieży „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” upływa 31 stycznia przyszłego roku. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 16 marca w Częstochowie. Więcej informacji o konkursie można znaleźć [tutaj].
Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka powstało w 1999 r. Jego misją jest edukacja w zakresie pro-life oraz szeroko rozumiana ochrona życia człowieka na każdym etapie jego rozwoju. Organizacja obejmuje pomocą materialną potrzebujące kobiety w ciąży, samotnych rodziców oraz rodziny podejmujące trud wychowania niepełnosprawnego dziecka. Ponadto wspiera rodziców spodziewających się narodzin chorego dziecka i prowadzi Telefon Zaufania Pro-life dla kobiet będących w ciąży, które znajdują się w bardzo trudnej sytuacji rodzinnej i materialnej.
RIRM/radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl, 24
Autor: mj