Polskość i patriotyzm w "Cywilizacji"
Treść
"Wiemy, że nie ucisk i chciwe podboje./ Lecz wolność ludów szła pod Twoim znakiem./ Że nie ma dziejów piękniejszych niż Twoje/ I większej chluby niźli być Polakiem" - pisał Jan Lechoń w "Hymnie Polaków na obczyźnie". Ilu Polaków dziś utożsamia się ze słowami poety? Czy słowa patriotyzm, polskość, ojczyzna - nie przebrzmiały w pokoleniu, które za kilka czy kilkadziesiąt lat przejmie odpowiedzialność za losy Polski? Najnowszy numer kwartalnika "Cywilizacja" podejmuje temat - polskość i patriotyzm dzisiaj.
Jest to zarazem próba odpowiedzi na pytanie, jak mamy dziś praktykować i okazywać "nasze ukochanie ojczyzny"? "Czy wobec postępującej globalizacji oraz członkostwa Polski w UE uczucie owo nie jest staroświeckie i ośmieszające, czy ma jakiś sens?" - czytamy we wstępie kwartalnika. Artykuły zaprezentowane w "Cywilizacji" przynoszą wieloaspektowy przegląd najróżniejszych kwestii związanych ze współczesnym pojmowaniem patriotyzmu.
- Patriotyzm w ludzkim wychowaniu obejmuje wszystkie i doniosłe wątki kultury: rozumne poznanie, wolne działanie moralne, twórcze prace i ich przeżywanie - napisał o. Mieczysław A. Krąpiec OP w artykule "O patriotyczne wychowanie". Uzasadnia w nim, iż pozbawienie poczucia narodowo-patriotycznego jest pozbawieniem ważnych relacji gwarantujących normalność ludzkiego działania.
Jaką rolę do spełnienia mają media w kształtowaniu postaw patriotycznych - to temat, który rozwija ks. bp Adam Lepa. Ryszard Polak w artykule "Narody i cywilizacje" uzasadnia, że tylko cywilizacja łacińska pozwala narodom tworzyć się, rozwijać i swobodnie egzystować.
Inny interesujący temat - "Patriotyzm w popkulturze" Piotra R. Mazura zwraca uwagę na wpływ muzyki rozrywkowej na młodzież, jak można ją wykorzystać do dobrych celów, jak ją niejako "upatriotycznić".
Wśród wielu wartościowych artykułów "Cywilizacja" prezentuje również ankietę pism historycznych, jak "Karta", "Pro Memoria", "Glaukopis", które mogą przyczynić się do budowania postaw patriotycznych.
Małgorzata Jędrzejczyk
Kwartalnik "Cywilizacja. O nauce moralności, sztuce i religii", nr 27/2008, wyd. Fundacja Servire Veritati Instytut Edukacji Narodowej
"Nasz Dziennik" 2009-02-16
Autor: wa