Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe

Treść

Z ust premierów Polski i Wielkiej Brytanii pada jasna deklaracja dla Polaków mieszkających na Wyspach: „możecie zostać, nawet w przypadku twardego Brexitu”. W Londynie odbyły się polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe.

Polska opowiada się rozwiązaniami, jakie wynegocjowano w umowie o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

– Wejście w życie tej umowy będzie dobre dla obu stron podkreślił premier RP Mateusz Morawiecki.

Brexit zdominował polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe. Premier RP podkreślał, że umowa pozwala na szybkie wypracowanie dalszych relacji gospodarczych i handlowych, ale też w obszarze bezpieczeństwa i polityki zagranicznej.

– Ta umowa daje obu stronom gwarancje, a nawet zobowiązuje je do tego, żebyśmy te drzwi do przyszłości otworzyli szeroko – mówił Mateusz Morawiecki.

Ale nie wszyscy tego chcą. Dlatego do wynegocjowanych rozwiązań premier Theresa May musi przekonać brytyjski parlament. W tym także polityków Partii Konserwatywnej.

– Chcemy się upewnić, że ta umowa przejdzie przez parlament. Nad tym pracujemy jako rząd – wskazywała premier Wielkiej Brytanii.

Stąd dziś Theresa May nie chce słyszeć ani o twardym Brexicie, ani tym bardziej o powtórzeniu referendum. Zresztą, niezależnie od tego, czy umowa przejdzie czy nie przejdzie głosowanie w parlamencie, Polacy na Wyspach mogą spać spokojnie.

– Przesłanie dla Polaków jest jasne: możecie zostać i chcemy, żebyście zostali w Wielkiej Brytanii – akcentowała Theresa May.

Polacy na Wyspach zachowają swoje przywileje socjalne – to deklaracja premiera Mateusza Morawieckiego.

– A więc można mieć pewność co do jasności relacji w ramach porządku związanego z prawem ubezpieczeń społecznych i wszelkimi innymi regulacjami brytyjskimi – mówił premier RP.

W Wielkiej Brytanii polskiemu premierowi towarzyszyli ministrowie rządu: szef MSZ Jacek Czaputowicz, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz oraz wiceszef resortu finansów Piotr Nowak. Dlatego rozmowy nie zatrzymały się tylko na Brexicie. Oba państwa postrzegają Rosję jako główne zagrożenie dla bezpieczeństwa w Europie.

– Powołujemy nową jednostką w Polsce, która będzie przeciwdziałać rosyjskiej dezinformacji – poinformowała premier Wielkiej Brytanii.

Rządy obu państw będą kontynuować współpracę wojskową. Planują wspólne manewry na Morzu Bałtyckim.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 20 grudnia 2018

Autor: mj

Tagi: Mateusz Morawiecki Theresa May Wielka Brytania