Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polska ziemia nadal bez ochrony

Treść

Dyskusje, poprawki i brak stanowiska rzÄ…du. W efekcie prace nad projektem zmian w ustawie o ochronie polskiej ziemi przed wykupem przez obcokrajowców stojÄ… w miejscu, co pokazaÅ‚o dzisiejsze posiedzenie nadzwyczajnej podkomisji w tej sprawie.

Prace nad projektem ustawy o obrocie ziemią autorstwa Polskiego Stronnictwa Ludowego zostały wstrzymane do czasu uzyskania stanowiska rządu.

- Wnioskodawca – pan Kalemba – zgÅ‚osiÅ‚ 18 poprawek, czÄ™sto wykluczajÄ…cych siÄ™, dlatego podkomisja postanowiÅ‚a czekać na stanowisko rzÄ…du - tÅ‚umaczy przewodniczÄ…cy sejmowej komisji rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Dziś, na posiedzeniu nadzwyczajnej podkomisji, zaplanowane było wysłuchanie stanowiska rządu, ale okazało się, że nadal go nie ma.

- Jak Rada Ministrów przyjmie dziÅ› stanowisko, prosiÅ‚bym, żeby w przyszÅ‚ym tygodniu rozstrzygnąć to na podkomisji, bo to jest sprawa niecierpiÄ…ca zwÅ‚oki – powiedziaÅ‚ StanisÅ‚aw Kalemba z PSL.

PrzewodniczÄ…cy rolniczej „SolidarnoÅ›ci” Jerzy ChróÅ›cikowski przypomniaÅ‚, że premier Ewa Kopacz, podczas spotkania 28 maja, obiecaÅ‚a rolnikom szybkie przyjÄ™cie ustawy. Sprawa ochrony polskiej ziemi miaÅ‚a być objÄ™ta jej osobistym nadzorem, tymczasem ta kwestia utknęła w miejscu.

- Pani premier, przez swojego przedstawiciela, chciaÅ‚a siÄ™ spotkać z nami w ubiegÅ‚Ä… Å›rodÄ™. Pytanie: po co, skoro nie ma ustaleÅ„? Jest zapowiedź pani premier, by spotkać siÄ™ w przyszÅ‚ym tygodniu. My to przyjmujemy, mam nadziejÄ™ ze rzÄ…d przyjmie to stanowisko – oÅ›wiadczyÅ‚ Jerzy ChróÅ›cikowski.

Rada Ministrów dopiero we wtorek na posiedzeniu rzÄ…du poparÅ‚a propozycje rozwiÄ…zaÅ„ ujÄ™te w poselskim projekcie ustawy o ustroju rolnym, jednoczeÅ›nie stwierdzajÄ…c, że nie ma potrzeby tworzenia nowego rejestru nieruchomoÅ›ci rolnych. Zdaniem rzÄ…dzÄ…cych, wystarczy, aby Agencja NieruchomoÅ›ci Rolnych częściej korzystaÅ‚a z prawa pierwokupu i tzw. wykupu nieruchomoÅ›ci rolnych.

PrzyjÄ™cie ustawy o ustroju rolnym to jeden z gÅ‚ównych postulatów rolników, którzy od blisko 4 miesiÄ™cy nieustannie protestujÄ… w tzw. zielonym miasteczku, przed kancelariÄ… premier Ewy Kopacz.

- ChciaÅ‚em podziÄ™kować tym dzielnym ludziom, którzy stojÄ… już ponad 100 dni pod KPRM. Niezależnie, czy pada Å›nieg czy deszcz, stojÄ… i domagajÄ… siÄ™ podstawowego prawa ochrony polskiej ziemi i polskich lasów – powiedziaÅ‚ prof. Jan Szyszko.

Procedowany w Sejmie projekt ma zastÄ…pić ustawÄ™ z 11 kwietnia 2003 r. o ksztaÅ‚towaniu ustroju rolnego. Pytanie jednak, w jakim ksztaÅ‚cie ustawa opuÅ›ci podkomisjÄ™?  PSL proponuje miÄ™dzy innymi, by każdy, kto chce kupić ziemiÄ™, musiaÅ‚ pokazać skÄ…d ma na to pieniÄ…dze.

- I nawet jeÅ›li bÄ™dzie sfaÅ‚szowane jakiekolwiek oÅ›wiadczenie, to nawet jak bÄ™dzie umowa notarialna, to ona z mocy tej ustawy po prostu bÄ™dzie nieważna – wskazuje StanisÅ‚aw Kalemba.

KupujÄ…cy musiaÅ‚by zamieszkiwać na terenie danej gminy przez 5 lat. Bez szans na przetarg byliby zaÅ› rolnicy indywidualni dzierżawiÄ…cy grunty o powierzchni powyżej 300 hektarów oraz inne podmioty dzierżawiÄ…ce powyżej 500 hektarów. Obrót ziemiÄ…, poza gospodarstwami rodzinnymi, miaÅ‚by odbywać siÄ™ poprzez AgencjÄ™ NieruchomoÅ›ci Rolnych, na podstawie peÅ‚nomocnictwa wÅ‚aÅ›ciciela gruntów. To nie zaÅ‚atwia problemu – mówi Edward Kosmal, przewodniczÄ…cy NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność” Województwa Zachodniopomorskiego.

- Z naszych informacji wynika że w województwie zachodniopomorskim jest przygotowanych 30 aktów prawnych dla spóÅ‚ek, które nabÄ™dÄ… ziemiÄ™ Skarbu PaÅ„stwa, spóÅ‚ek z obcym kapitaÅ‚em – stwierdza Edward Kosmal.

Niebezpieczne wydajÄ… siÄ™ również zapowiedzi premier Ewy Kopacz wzglÄ™dem Agencji NieruchomoÅ›ci Rolnych.

- Jestem przeciwny temu, co pani premier zapowiedziaÅ‚a – zaznacza Jerzy ChróÅ›cikowski.

- Tzw. landyzacji, czyli oddania tego marszaÅ‚kom. To jest wielkie niebezpieczeÅ„stwo. Możemy powiedzieć że byÅ‚a aneksja Krymu i może być niedÅ‚ugo aneksja niektórych „landów”- ostrzega Jerzy ChróÅ›cikowski.

1 maja 2016 roku koÅ„czy siÄ™ okres ochronny na sprzedaż nieruchomoÅ›ci rolnych cudzoziemcom, zapisany w Traktacie Akcesyjnym Polski do UE.  JeÅ›li Sejm nie zmieni polskiego prawa, od tej daty cudzoziemcy bÄ™dÄ…cy mogli bez żadnych  ograniczeÅ„ nabywać ziemiÄ™ w naszym kraju. Decydować bÄ™dzie jedynie zasobność portfela, a ten u polskiego rolnika jest najchudszy w Europie.

TV Trwam News/RIRM

ŹródÅ‚o: radiomaryja.pl, 10 czerwca 2015

Autor: mj