Polska walczy z koronawirusem
Treść
16 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Łącznie wirus został wykryty już u 47 osób. Rząd wprowadza działania zapobiegawcze. Zawieszone zostały zajęcia w szkołach i na uczelniach wyższych, zamknięto kina, teatry i opery, wzmożono kontrole na granicach, a także zakrojono szeroką akcję informacyjną.
Rząd chce działać z wyprzedzeniem, dlatego od dzisiaj oficjalnie na dwa tygodnie zawiesza zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, do 25 marca. Od poniedziałku zarówno żłobki, kluby dziecięce, szkoły, jak i uczelnie wyższe będą zamknięte. Na zajęcia opiekuńcze jeszcze dzisiaj i jutro mogą liczyć rodzice najmłodszych dzieci.
– Powinniśmy się wystrzegać dużych skupisk ludzkich. Takimi skupiskami są placówki oświatowe – mówił premier Mateusz Morawiecki.
Również drzwi do ośrodków kultury będą od dzisiaj zamknięte.
– Rząd zdecydował o zawieszeniu funkcjonowania instytucji kultury: teatrów, oper, filharmonii, muzeów, a także kin i sieci kinowych oraz uczelni i szkół artystycznych wszystkich szczebli – wskazał prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Ta kwarantanna całego społeczeństwa ma jeden główny cel – zminimalizowanie zagrożenia i co za tym idzie zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa, dlatego powinniśmy podejść do niej w sposób odpowiedzialny.
– To jest czas, który powinniśmy spędzić w domu, w izolacji, starając się nie zakazić i nie zakażać innych – powiedział prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia.
W związku z decyzją o zamknięciu placówek oświatowych, rodzicom dzieci do lat 8 przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 14 dni.
– Tutaj nie jest wymagane zwolnienie lekarskie, wymagane jest złożenia oświadczenia u pracodawcy. Taki wzór oświadczenia znajduje się na stronie ZUS – wskazała Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Rząd przypomina także o zachowaniu zasad higieny i częstym myciu rąk.
– Trzeba po prostu przestrzegać pewnych zasad, które nie zawsze są proste. Bo jesteśmy przyzwyczajeni, że jak się spotykamy, podajemy sobie ręce. Wydaje się być może rzecz drobna dla wielu osób, ale okazuje się, że to szalenie ważne, żeby w tej chwili witać się przez skinienie głowy, uśmiechem – zaznaczył szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.
Wraz ze wzrostem zachorowań w Europie, ceny maseczek ochronnych i żeli antybakteryjnych na internetowych platformach sprzedażowych, takich jak OLX czy Allegro znacząco wzrosły. Wiele z nich jest niewiadomego pochodzenia, dlatego premier Mateusz Morawiecki zdecydował się ukrócić ten proceder, zakazując sprzedaży tych produktów przez internet. O produkcję płynów do dezynfekcji zwrócił się natomiast do Orlenu. Koncern rusza dzisiaj z pierwszą produkcją.
– Sądzę, że do poniedziałku pół miliona litrów trafi do Agencji Rezerw Materiałowych – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Z końcem następnego tygodnia płyn ma trafić do sprzedaży detalicznej. 24h na dobę przy produkcji płynów pracuje też POLFA Tarchomin.
Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował o rozszerzeniu teleporad medycznych o konsultacje z lekarzem specjalistą. Z wizyt na odległość mogą korzystać między innymi pacjenci poradni onkologicznej, kardiologicznej czy neurologicznej. Kontakt do przychodni, która udzieli teleporady, można uzyskać dzwoniąc pod numer 800 190 590.
Aby uniknąć przyrostu chorych na granicach prowadzone są także wzmożone kontrole sanitarne, w które zaangażowani są między innymi: funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej i Inspekcji Transportu Drogowego. Pomiaru temperatury u pasażerów dokonują ratownicy medyczni. Stan zdrowia pasażerów kontrolowany jest też na promach pasażerskich i statkach wycieczkowych przybijających do portu w Świnoujściu.
TV Trwam News
Źródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj
Tagi: Polska walczy z koronawirusem