Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polska ucieka przed politykÄ… klimatycznÄ… UE

Treść

 

PodpisujÄ…c porozumienie klimatyczne w ONZ, Polska ucieka przed politykÄ… klimatycznÄ… UE.
fot. PAP/Grzegorz Jakubowski
1. Premier Beata SzydÅ‚o przewodzÄ…c polskiej delegacji, która udaÅ‚a siÄ™ w poprzednim tygodniu do siedziby ONZ w Nowym Jorku na podpisanie porozumienia klimatycznego zawartego w 2015 roku w Paryżu, wyraźnie daje do zrozumienia, że bardziej identyfikuje siÄ™ z nim, niż z politykÄ… klimatycznÄ… UE.

Przypomnijmy tylko, że na podsumowaniu konferencji klimatycznej COP 21 w Paryżu w grudniu 2015 roku, sÅ‚ychać byÅ‚o radość z zawarcia porozumienia klimatycznego 195 krajów Å›wiata, gÅ‚ównie dlatego, że jednak „twardych zobowiÄ…zaÅ„ klimatycznych” w zasadzie w nim nie byÅ‚o.

RzeczywiÅ›cie porozumienie zostaÅ‚o zawarte ale zawiera ono miÄ™dzy innymi ważny zapis, że „różne kraje majÄ… różne zobowiÄ…zania dotyczÄ…ce redukcji gazów cieplarnianych, co wynika miÄ™dzy innymi z poziomu rozwoju gospodarczego. DojÅ›cie do szczytu emisji może zająć paÅ„stwom rozwijajÄ…cym znacznie wiÄ™cej czasu”.

Z tego zapisu wynika, że do roku 2030 emisja CO2 na Å›wiecie nie tylko nie bÄ™dzie maleć ale znacznie wzroÅ›nie z obecnych 36 mld ton do 55 mld ton CO2 rocznie, co oznacza że wiele krajów które podpisaÅ‚y porozumienie, redukować CO2 wcale nie bÄ™dÄ….

2. Przypomnijmy także, że dwaj najwiÄ™ksi emitenci CO2 na Å›wiecie, Stany Zjednoczone i Chiny przedstawiÅ‚y swoje cele redukcyjne ale jak siÄ™ okazuje majÄ… one zupeÅ‚nie różny charakter. Prezydent USA Barak Obama wprawdzie zadeklarowaÅ‚ redukcjÄ™ CO2 o 26-28% do roku 2025 (w stosunku do roku 2005) tyle tylko, że z takim celem redukcyjnym nie zgadzajÄ… siÄ™ Republikanie (którzy póki co majÄ… przewagÄ™ w Senacie) i w zwiÄ…zku z tym raczej nie pozwolÄ… na przeforsowanie tego rodzaju ograniczeÅ„.

WyjÄ…tkowo ostrożne sÄ… w tym zakresie Chiny zadeklarowaÅ‚y w Paryżu zaledwie Å‚agodniejszy (ale jednak ciÄ…gÅ‚y wzrost emisji) do roku 2030, a dopiero po tej dacie majÄ… zacząć redukować emisjÄ™ CO2. Z kolei paÅ„stwa sÅ‚abiej rozwiniÄ™te chÄ™tnie deklarowaÅ‚y zmniejszenie emisji CO2 ale tutaj warunek jest bardzo wyraźny i zaadresowany do najzamożniejszych paÅ„stw Å›wiata o Å›rodki finansowe na specjalny fundusz, który miaÅ‚by im umożliwić realizacjÄ™ takiej polityki.

Chodzi o niebagatelnÄ… sumÄ™ 100 mld USD rocznie, poczynajÄ…c od roku 2020, które miaÅ‚yby być kierowane do biedniejszych krajów umożliwiajÄ…c im nie tylko redukcjÄ™ CO2 ale także realizacjÄ™ celów rozwojowych.

Taki zapis wprawdzie w porozumieniu z Paryża się znalazł ale tak naprawdę nie bardzo wiadomo według jakich proporcji najbogatsze kraje świata miałby ten fundusz zasilać, w tej sytuacji zebranie w każdym roku 100 mld USD i przekazanie krajom biedniejszym jest więc co najmniej wątpliwe.

3. Liderem forsujÄ…cym jak najostrzejszÄ… politykÄ™ klimatycznÄ… jest niestety Unia Europejska, która nie oglÄ…dajÄ…c siÄ™ na inne kraje Å›wiata, sama podjęła ambitne cele redukcyjne najpierw w 2008 roku, a później w 2014 roku.

Pod tymi pierwszymi konkluzjami obowiÄ…zujÄ…cymi do roku 2020 podpisaÅ‚ siÄ™ ówczesny premier Donald Tusk, pod tymi drugimi do roku 2030 podpisaÅ‚a siÄ™ ówczesna premier Ewa Kopacz i w zwiÄ…zku z tym sÄ… one zobowiÄ…zujÄ…ce także dla naszego kraju.

W Å›wietle „niezobowiÄ…zujÄ…cych ustaleÅ„” podpisanych w siedzibie ONZ, co wiÄ™cej zgody na wzrost emisji CO2 do roku 2030 dla sÅ‚abiej rozwiniÄ™tych paÅ„stw Å›wiata, Polska nie powinna być w czoÅ‚ówce unijnej polityki klimatycznej.

Nie ma najmniejszego powodu, żebyÅ›my redukowali naszÄ… emisjÄ™ CO2 w podobnym tempie jak najbogatsze kraje Europy Zachodniej, skoro wiele krajów Å›wiata o podobnym poziomie zamożnoÅ›ci jak Polska, ma zgodÄ™ na to aby ich emisja CO2 do roku 2030 mogÅ‚a rosnąć. Polska przecież nie chce wzrostu poziomu emisji, chce jÄ… ograniczać ale w takim tempie na jakie może sobie pozwolić aby nie godziÅ‚o to we wzrost gospodarczy i nie powodowaÅ‚o redukcji miejsc pracy.

UdaÅ‚o siÄ™ przecież wprowadzić do ONZ-owskiego porozumienia zapisy pochÅ‚aniania CO2 prze lasy jako rozwiÄ…zanie, które powinno być brane przy ostatecznym rozliczaniu krajowej emisji CO2, co dla Polski ma kapitalne znaczenie.

Udział premier Szydło w podpisania porozumienia w ONZ jest czytelnym sygnałem, że chcemy realizacji polityki klimatycznej właśnie wg. niego, a nie tego wymuszanego przez wiodące kraje UE.

Zbigniew Kuźmiuk

radiomaryja, 25 kwietnia 2016

Autor: TK