Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polska oferuje uchodźcom szeroką pomoc edukacyjną oraz wsparcie na rynku pracy

Treść

Rośnie liczba uchodźców wojennych uciekających z Ukrainy do Polski. Pomoc udzielana jest na szeroką skalę. Rząd otwiera dla nich rynek pracy, z kolei szkoły w całym kraju przyjmują ukraińskich uczniów.

Do Polski przybyło blisko 2 mln uchodźców z Ukrainy. Kilkadziesiąt tysięcy z nich otrzymało już numery PESEL. Dzięki temu mogą korzystać z usług publicznych, takich jak elektroniczne recepty czy odprowadzanie podatków i składek. Ukraińcy mogą legalnie przebywać na terenie Polski i podjąć legalne zatrudnienie.

– Możemy sobie pozwolić na otwarcie rynku pracy, gdyż mamy stosunkowo niskie bezrobocie pomimo okresu po pandemii koronowairusa. Wynosi ono 5,5 proc., a jeżeli patrzymy na dane Eurostatu (czyli dane europejskie), to jest to 2,8 procent. Jesteśmy drugim państwem po Czechach, jeżeli chodzi o stopę bezrobocia – mówi minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Możliwość zarejestrowania w urzędach pracy daje jeszcze szerszą możliwość aktywizacji zawodowej.

Informacje o dostępnych miejscach pracy i o tym, jak zatrudnić pracownika z Ukrainy, można znaleźć na portalu pomagamukrainie.gov.pl.

– Jeśli poszukujemy pracy, na stronie znajdziemy szereg informacji. Jest więc odniesienie do portali publicznych służb zatrudnienia. Będziemy mogli uzyskać informacje poprzez portal praca.gov.pl, ale także dostęp do centralnej bazy ofert pracy – wylicza minister Marlena Maląg.

Praca dostosowywana jest do umiejętności znajomości języka polskiego oraz posiadanego wykształcenia.

– Są to proste prace produkcyjne, magazynowe. Natomiast jeżeli są osoby lepiej wykwalifikowane, staramy się dopasować pracowników do ich kompetencji – podkreśla prezes zarządu Agencji Pracy KRX outsourcing, Łukasz Kokoszka.

Tymczasem do polskich szkół podstawowych trafiają kolejni uczniowie z Ukrainy.  Do placówek edukacyjnych zapisało się 65 tysięcy dzieci. Chętnych jest coraz więcej.

– W większości są to szkoły podstawowe, w większości dotyczy to województwa mazowieckiego. Dane zmieniają się z godziny na godzinę – mówi rzecznik Ministerstwa Edukacji i Nauki, Anna Ostrowska.

Dla dzieci, które nie mówią w języku polskim, otwierane są specjalne oddziały przygotowawcze. Już 6 tys. uczniów jest do nich zapisanych.

– Staramy się, żeby dzieci czuły się bezpiecznie i komfortowo. Dlatego nie doprowadzamy do sytuacji, żeby nagle uczniów ukraińskich wprowadzać do klas, gdzie są uczniowie z językiem polskim i gdzie Ukraińcy nie rozumieją Polaków, a Polacy Ukraińców – zaznacza małopolska kurator oświaty, Barbara Nowak.

Mimo trudnej sytuacji życiowej ukraińskie dzieci szybko odnajdują się w polskich szkołach i zaprzyjaźniają z polskimi dziećmi.

– Oni komunikują się ze sobą. Nie wiem jak, ale komunikują się, przynajmniej gestami. Rozumieją się i kochają, wspierają się nawzajem – zaznacza Olena Samsonowa z Ukrainy.

Najwięcej ukraińskich dzieci uczęszcza do szkół w Warszawie, Krakowie i Gdańsku.

– Jako szkoła organizujemy wsparcie na bieżąco – dajemy plecaki, piórniki, wyposażenie. Rodzice z naszej szkoły również bardzo aktywnie uczestniczą i sami dopytują, w jaki sposób mogą wesprzeć nas i nowo przybyłych uczniów – mówi wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 65 w Gdańsku, Anna Marchlewska.

W ciągu trzech tygodni do Polski trafiło 700 tys. ukraińskich dzieci.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj

Tagi: agresja Rosji na Ukrainę Rosja uchodźcy Ukraina