Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Politycy mobilizują wyborców

Treść

Do wyborów pozostały niespełna dwa tygodnie. Politycy wszystkich opcji zabiegają o poparcie i mobilizują wyborców.

W Międzynarodowy Dzień Seniorów Platforma Obywatelska przypomniała o swoich propozycjach dla osób starszych.

– Przygotowaliśmy bardzo konkretny i bardzo dobrze skonsultowany program dla seniorów – mówiła Małgorzata Kidawa–Błońska.

Platforma Obywatelska proponuje seniorom m.in. „trzynastkę” na stałe, emeryturę bez PIT dla pracujących seniorów, bilans zdrowotny dla osób powyżej 50. roku życia oraz specjalny czek na sfinansowanie opieki nad seniorem. Nie wiadomo jednak, ile to będzie kosztować. Z określeniem kwoty miał problem Grzegorz Schetyna.

– Będziemy przedstawiać sukcesywnie już po 13 października – powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Platforma zapewnia, że nie podniesie już wieku emerytalnego. W to nie wierzy poseł Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości.

– Wiemy, jaka była propozycja Platformy dla emerytów, wtedy kiedy Platforma rządziła. To mogliśmy obserwować. Przede wszystkim była propozycja przymusowej pracy ponad siły do 67 roku życia – wskazał polityk.

Lista wyborczych obietnic PO jest wyjątkowo długa. Łącznie ma kosztować nawet 70 mld zł.

Politycy opozycji nie przedstawili jednak przekonywujących źródeł finansowania – zauważył dr Paweł Momro, politolog, analizypolityczne.pl.

– Nie obędzie się na pewno bez podwyższania podatków czy wprowadzana nowych danin. Jeśli politycy Koalicji Obywatelskiej mówią o obniżaniu podatków, to pewnie część z nich obniżą, ale tylko po to, żeby inne podwyższyć i zapewnić finansowanie tego programu, bo jest to program fiskalnie bardzo ekspansywny – ocenił politolog.

Tymczasem warszawscy radni Platformy wykorzystują problemy z wypłatą świadczeń „500 plus” w stolicy i atakują rząd.

– Obawiamy się, że rząd nie zabezpieczył środków na wypłatę „500 plus”. Już w tym miesiącu może zabraknąć pieniędzy i może ich nie być w kolejnych miesiącach – mówiła Aleksandra Gajewska, wiceprzewodnicząca rady miasta st. Warszawy z Koalicji Obywatelskiej.

Wina leży po stronie warszawskiego ratusza – odpowiada minister rodziny Bożena Borys-Szopa i zapewnia, że środki na wypłaty są zabezpieczone.

– Tej całej rewolucji i zawieruchy wokół realizacji „500 plus” po prawie czterech latach funkcjonowania tego programu płynnie – nie rozumiem – podkreśliła szefowa resortu.

W kampanię wyborczą włączają się też byli prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. Wystosowali wspólny apel.

„Trzynastego października nie czekają nas normalne wybory, lecz takie, które zadecydują, czy Polska będzie demokratycznym państwem prawa, czy też będzie nadal staczała się w kierunku autorytarnej dyktatury” – napisali.

Byli prezydenci chcą zmusić do rezygnacji ze startu do Senatu niezależnych kandydatów, którzy zagrażają osobom wystawionym przez Koalicję Obywatelską.

– Widzę w ich działaniu głęboki strach przed rzeczywistością, jaka będzie miała miejsce w Polsce po najbliższych wyborach – wskazał dr Leszek Pietrzak.

W demokracji to wyborcy decydują o tym, kto zostanie wybrany – dodał poseł Marcin Horała.

– Osoby, które „stroją się w piórka” obrońców demokracji, tak naprawdę chcieliby tę demokrację maksymalnie ograniczyć – podkreślił.

Tymczasem w związku ze śmiercią swojego ojca, Kornela Morawieckiego, premier Mateusz Morawiecki zawiesił udział w kampanii wyborczej aż do pogrzebu – poinformował rzecznik rządu Piotr Muller.

– Pan premier postanowił, żeby do pogrzebu zawiesić kampanię wyborczą. Nie będzie brał udziału w wydarzeniach wyborczych do tego czasu – mówił rzecznik rządu.

Msza św. pogrzebowa Kornela Morawieckiego sprawowana będzie w sobotę o godz. 12.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Marszałek senior zostanie pochowany na warszawskich Powązkach.

TV Trwam News

Źródło: radiomaryja.pl,1 października 2019

Autor: mj