Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polacy złożyli już ponad 600 wniosków o skargę nadzwyczajną

Treść

Polacy zaskarżają wyroki sądów. Już ponad 600 wniosków o skargę nadzwyczajną wpłynęło m.in. do Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka i Prokuratorii Generalnej. Dane podał dziś dziennik „Rzeczpospolita”.

„Wnioski mogą składać obywatele, którzy czują się pokrzywdzeni przez prawomocne wyroki sądów. Skarga umożliwia rozpatrzenie ich spraw jeszcze raz” – czytamy.

Tymczasem Komisja Europejska chce ograniczenia instytucji skargi nadzwyczajnej.  Wczoraj w Brukseli strona polska zaprezentowała propozycje zmian wychodzące naprzeciw oczekiwaniom Komisji.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich i Prokuratora Generalnego ograniczona ma być liczba podmiotów składających skargę. Obecnie uprawnionych do tego jest osiem instytucji m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik finansowy, czy prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Liczba wniosków Polaków o skargę pokazuje jak potrzebna jest reforma sądownictwa – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Dodał, że kompromis z KE ws. tej instytucji nie zmieni charakteru skargi nadzwyczajnej.

– Rzeczywiście, jest to pewnego rodzaju ograniczenie, jeśli chodzi o kwestię instytucji, które mogłyby składać skargi nadzwyczajne, natomiast myślę, że docelowo nie będzie to miało wpływu. Te skargi nadzwyczajne i tak będą musiały być dobrze przeanalizowane, dobrze przestudiowane przez prawników tych instytucji w celu ewentualnego znalezienia, czy są tam takie przesłanki, które Sąd Najwyższy uzna za zasadne i które pozwolą taki wyrok uchylić. Pani minister w Kancelarii Prezydenta RP wskazała, że istotnym elementem takiej skargi powinna być przesłanka demokratycznego państwa prawnego, którego przestrzeganie uzasadniałoby użycie skargi. Tak więc tutaj i tak jeszcze wprowadzono pewne elementy, które w pewien sposób będą zakreślały zakres przedmiotowy skarg nadzwyczajnych – wyjaśnił poseł.

Dziś na stronie Sejmu pojawiła się informacja o wpłynięciu 2 maja do Izby projektu noweli o SN dotyczącego m.in. skargi nadzwyczajnej. Projekt został skierowany do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne i  Biuro Analiz Sejmowych. [czytaj więcej]

Po wczorajszym spotkaniu szef MSZ i wiceszefem KE podkreślali, że rozmowy zmierzają w dobrym kierunku. Teoretycznie porozumienie Polski i KE powinno być wypracowane przed 14 maja.

Widzimy, że ten spór z Brukselą powinien być wygaszany – komentuje Arkadiusz Mularczyk.

– Być może niewielka modyfikacja czy niewielka korekta skargi nie będzie miała tutaj większego znaczenia, natomiast istotny jest sam fakt prowadzenia dialogu. Oczywiście, trzeba powiedzieć jasno, że (…) to sytuacja bardzo niepokojąca, kiedy niewybieralni urzędnicy w sposób a priori, z  góry narzucają (…) rozwiązania co do poszczególnych aspektów funkcjonowania państwa, natomiast ważne jest, że Polska prowadzi dialog, żeby wyeliminować te różne możliwe negatywne scenariusze – wskazuje.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 4 maja 2018

Autor: mj