Pobór DNA
Treść
„Jeśli członek twojej rodziny został zamordowany w czasie wojny lub krótko po jej zakończeniu (1939-1956) i miejsce jego pochówku jest nieznane, zgłoś się do Oddziału IPN w Białymstoku” – czytamy w wydanym wczoraj apelu o przekazywanie DNA skierowanym do rodzin Żołnierzy Niezłomnych, anonimowych ofiar zbrodni wojennych i powojennych na Białostocczyźnie.
Oddział IPN w Białymstoku prowadzi działania zmierzające do odnalezienia miejsc potajemnych pochówków ofiar wojennych i powojennych zbrodni. Od lipca 2013 r. podczas prac na terenie Aresztu Śledczego w Białymstoku ekshumowano szczątki ponad 280 ofiar. W przyszłości planowane są także ekshumacje w innych miejscowościach woj. podlaskiego. Aby oddać należną cześć i honor pomordowanym, trzeba nie tylko uroczyście pogrzebać ich szczątki na cmentarzu, ale także przywrócić ofiarom imiona i nazwiska.
Do identyfikacji konieczny jest porównawczy materiał genetyczny. „Apelujemy do członków rodzin ofiar zbrodni hitlerowskich i komunistycznych popełnionych w północno-wschodniej Polsce, których miejsce pochówku nie jest znane, o zgłaszanie się do Oddziału IPN w Białymstoku (ul. Warsztatowa 1A, tel. 85-66-45-784; 85-66-45-780) celem oddania próbki DNA. Badanie polega na pobraniu wymazu z jamy ustnej, jest bezpieczne i zupełnie bezbolesne” – prosi IPN. W przypadku osób mających problemy z poruszaniem się lub mieszkających w znacznej odległości Instytut deklaruje, że jest w stanie pobrać materiał w miejscu ich zamieszkania.
AB
Nasz Dziennik, 4 listopada 2014
Autor: mj