PKP Intercity i POT zapraszają na spacery z przewodnikami po polskich miastach
Treść
PKP Intercity i Polska Organizacja Turystyczna organizują spacery z przewodnikami po polskich miastach, zachęcając w ten sposób Polaków do poznawania historii naszego kraju. Jest to kolejna już inicjatywa przewoźnika, odbywająca się pod hasłem „Stacja Wolność”, w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
W dwa kolejne weekendy września PKP Intercity i POT organizują spacery z przewodnikami po Gdyni (22 września), Krakowie (23 września), Poznaniu (29 września) i Warszawie (30 września). Miejsca, które odwiedzą uczestnicy przewoźnik dobrał pod kątem historycznych zdarzeń, wybrane miasta są bezpośrednio związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Po akcji „Polska Zobacz Więcej – Weekend Za Pół Ceny” to kolejne przedsięwzięcie realizowane wspólnie z naszym partnerem PKP Intercity. Polska jest pięknym krajem mającym nie tylko wspaniałe dziedzictwo kulturowe i historyczne, ale również doskonałe walory turystyczne. Wierzę, że dzięki tej inicjatywie Polacy poznają zarówno dzieje naszego kraju, jak i jego nieodkryte zakątki – mówi Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.
Każdy ze spacerów przewidziany jest na ok. 2,5 godziny i będzie w nim mogło wziąć udział do 60 osób. Zapisy ruszają 17 września o godzinie 11:00. Zgłoszenia przyjmowane są na adres facebook@intercity.pl. Po zakończeniu spacerów uczestnicy otrzymają także darmowe bilety do muzeów w danym mieście, m.in. do Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego i Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Jest to możliwe dzięki współpracy PKP Intercity z Biurem Programu „Niepodległa”, które jest odpowiedzialne za obsługę Programu Wieloletniego „Niepodległa”.
Program „Niepodległa” łączy różne inicjatywy, które zapraszają do wspólnego świętowania i jednocześnie pokazują czym i dla kogo jest Niepodległa. Przedsięwzięcia jak to organizowane przez PKP Intercity jest bardzo dobrym projektem promującym polskie dziedzictwo, historię i przede wszystkim naszą drogę do niepodległości – tłumaczy Jan Kowalski, Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.
Jak pokazują badania, odzyskanie niepodległości jest jednym z najczęściej wymienianych przez Polaków wydarzeń z przeszłości, stanowiących powód do dumy. Co więcej, jego znaczenie w pamięci zbiorowej Polaków nieustannie rośnie. W 1987 roku o tym wydarzeniu wspominało 6,3 proc. społeczeństwa, w 2003 roku 13,1 proc., a w najnowszym pomiarze z 2016 roku 14 proc. Polacy wskazują Święto Niepodległości jako święto państwowe lub rocznicę, które ich zdaniem najbardziej zasługuje na szczególne upamiętnienie, twierdzi tak 73 proc. respondentów.
– Poznawanie Polski to, opróc18z odwiedzania jej zakątków, także poznawanie jej historii, tradycji i kultury. Stąd nasz pomysł na to, aby w tym wyjątkowym roku, w którym obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, dodatkowo zachęcić Polaków do tego, aby zgłębić historię naszego kraju i miejsc istotnych z punktu widzenia wydarzeń sprzed stu lat. Do wspólnego zwiedzania miast zaprosimy ponad 200 osób – wyjaśnia Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity S.A.
PKP Intercity od zeszłego roku aktywnie uczestniczy w obchodach stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Od kilku tygodni po torach kursuje 20 lokomotyw ozdobionych okolicznościową, biało-czerwoną grafiką, ukazującą sposoby świętowania niepodległości przez Polaków. Są one wykorzystywane do obsługi połączeń w całej Polsce i za granicą. Dodatkowo na 60 EZT-ach, czyli nowoczesnych pociągach zespolonych – Pendolino, Flirt3 oraz PesaDART znajdują się naklejki programu „Niepodległa”. Jest to cyfrowo odświeżony rękopis Józefa Piłsudskiego. Oklejone lokomotywy oraz EZT można zobaczyć na torach do końca bieżącego roku. PKP Intercity planuje także kolejne akcje, m.in. w mediach społecznościowych.
PKP Intercity to największy polski operator kolejowy, który łączy centra dużych miast oraz popularne ośrodki turystyczne w kraju, a także umożliwia wygodne podróżowanie po Europie. Każdego dnia uruchamia około 360 pociągów oraz realizuje największy w historii Spółki program inwestycyjny w tabor i zaplecza techniczne. W ramach strategii taborowej „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji” Spółka wyda ok 7 mld zł na wyższy komfort pasażerów. W ramach strategii Spółka kupi i zmodernizuje wagony, lokomotywy, składy zespolone oraz przebuduje stacje postojowe. Po zakończeniu programu pociągi PKP Intercity będą zestawione w blisko 80 proc. z nowego lub zmodernizowanego taboru.
Polska Organizacja Turystyczna jest jedną z kilkudziesięciu działających na świecie narodowych organizacji turystycznych. Jej celem jest promowanie Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie, nowoczesnego, z wysokimi standardami usług oraz korzystnymi cenami. Działania na rzecz promocji i rozwoju turystyki polskiej prowadzone są zarówno w kraju, jak i za granicą. Polska Organizacja Turystyczna działa aktywnie na 30 rynkach, a swoje przedstawicielstwa posiada w takich krajach, jak: Austria, Belgia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, USA, Rosja, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy, Ukraina, Japonia oraz Chiny.
Program Wieloletni „Niepodległa” 2017-2022 służy organizacji obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Głównym celem Programu jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków oraz zachęcenie rodaków w kraju i za granica
Autor: mj
Tagi: pkp intercity