Przejdź do treści
Przejdź do stopki

PiS zgłasza inicjatywę

Treść

Zmiany ustawowe dotyczące ochrony najbiedniejszych, zwrotu podatku za zakup ubrań dla dzieci, wsparcie kredytobiorców - takich m.in. problemów będą dotyczyły inicjatywy legislacyjne, jakie Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości złoży w Sejmie. W ramach tzw. pakietu demokratycznego opozycja zamierza również wzmocnić kontrolę parlamentu nad polityką europejską rządu.
Zdaniem posła Mariusza Błaszczaka, przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PiS, główne zmiany legislacyjne, jakie mają być wniesione do laski marszałkowskiej, dotyczą pakietu społecznego. - Część z nich już przesłano marszałkowi Sejmu, czyli projekt zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz projekt zmiany ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych. - Ten pierwszy przyznaje dodatki drożyźniane dla tych, których dochody na osobę w rodzinie wynoszą poniżej 1008 złotych. Więc na każde dziecko przeznaczone zostanie wsparcie. Podobnie będzie w przypadku emerytów i rencistów. W naszym przekonaniu, obniży to koszty eksperymentów, z jakimi mamy do czynienia w wykonaniu rządu Donalda Tuska, czyli podwyżki cen wszystkich artykułów, bo tak się kończy zwiększenie opłat za olej napędowy - informuje Błaszczak.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz od osób prawnych to kolejny projekt, nad którym posłowie opozycji mają pracować w nowej kadencji Sejmu. - To nowy system, który uprości sposób ściągania podatków, więc wzrosną wpływy do budżetu - zaznacza szef klubu PiS.
W związku z przewidywanym w tym roku wzrostem podatku VAT, który Polacy odczują boleśnie, parlamentarzyści PiS przygotowali alternatywę takiego rozwiązania w postaci projektu ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych. - Wszystko wskazuje na to, że po projekcie budżetu, który został przedstawiony Sejmowi, możemy się spodziewać, że od połowy roku wzrośnie VAT. Tak wygląda struktura dochodów państwa, jeśli poważnie przyjąć to, co zostało przez rząd zaprezentowane - mówi Błaszczak. Dodaje, że w reakcji na podniesienie VAT na ubranka i obuwie dziecięce posłowie PiS zgłosili ponadto inicjatywę legislacyjną umożliwiającą odpis tego podatku.
Posłanka Beata Szydło, wiceprzewodnicząca klubu PiS, wskazuje na dwie inicjatywy ustawodawcze przygotowane jeszcze podczas poprzedniej kadencji Sejmu, jakie mają być procedowane obecnie po ponownym wniesieniu ich do laski marszałkowskiej: projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz projekt nowelizacji ustawy o upadłości. Pierwszy z projektów zakłada dobrowolność wyboru przez osobę, czy chce być ubezpieczona w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, czy w otwartym funduszu emerytalnym. Natomiast drugi umożliwia konsumentowi, że m.in. w procesie sądowym może ustalić termin możliwy na spłacenie długu.
Kontrola parlamentu nad decyzjami podejmowanymi przez rząd w Radzie Unii Europejskiej oraz większe uprawnienia ugrupowań opozycyjnych w procesie legislacyjnym są rozwiązaniami w ramach przygotowanego przez KP PiS pakietu demokratycznego. - Propozycja polega na tym, że opozycja będzie miała prawo do zgłoszenia jednego punktu w każdym posiedzeniu Sejmu, czyli do własnego wniosku, który nie będzie musiał być akceptowany przez większość parlamentarną - oznajmia Krzysztof Szczerski, poseł PiS. Jak zaznacza Błaszczak, to rozwiązanie obligowałyby np. rząd do udzielenia parlamentarzystom informacji o przewidywanym zajęciu stanowiska w danej sprawie podczas planowanego szczytu państw Unii Europejskiej.
Jacek Dytkowski
Nasz Dziennik Środa, 4 stycznia 2012, Nr 3 (4238)

Autor: jc