Przejdź do treści
Przejdź do stopki

PiS rozpoczyna debatę gospodarczą

Treść

Potrzebny jest nam patriotyzm gospodarczy - tak podsumował priorytety polityki w sferze gospodarczo-społecznej według Prawa i Sprawiedliwości prezes partii Jarosław Kaczyński na wczorajszej konferencji "O gospodarce, o Polsce, o nas". Wczorajsza debata rozpoczęła cykl spotkań poświęconych postulatom programowym głównej partii opozycyjnej w sferze gospodarki i finansów publicznych oraz miała naświetlić skalę zaniedbań i błędów trzech lat rządów Donalda Tuska. W zamyśle organizatorów konferencji Polska potrzebuje merytorycznej debaty na tematy ekonomiczne szczególnie dziś, w obliczu zapaści finansów publicznych.
Debata "O gospodarce, o Polsce, o nas" miała na celu w pierwszej kolejności zaprezentować plan naprawy gospodarki po trzech latach rządów Platformy Obywatelskiej według Prawa i Sprawiedliwości w trzech dziedzinach: reformy systemu emerytalnego, rozwoju infrastruktury oraz nadzoru właścicielskiego Skarbu Państwa. Propozycje PiS, jeśli chodzi o system emerytalny, przedstawiła wiceprezes Beata Szydło. Według niej, Polacy powinni mieć wybór pomiędzy OFE a ZUS. Jak zaznaczyła, mimo że rząd próbuje wmówić Polakom, że stan finansów jest dobry, jest dokładnie odwrotnie i to właśnie rząd się do tego przyczynił. W jej ocenie, rząd nie może łatać dziury budżetowej kosztem emerytur Polaków. Prawo i Sprawiedliwość proponuje system, który według Beaty Szydło stwarza Polakom bezpieczeństwo emerytalne, a nie jest doraźnym rozwiązaniem problemów finansowych państwa. - Aż 75 proc. obywateli opowiada się za wyborem pomiędzy OFE a ZUS i PiS proponuje, aby taki wybór został Polakom dany.
Wojciech Jasiński, minister Skarbu Państwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, argumentując bezzasadność prywatyzacji spółki Lotos, przedstawiał, w jaki sposób Platforma Obywatelska rozumie interes Skarbu Państwa. Pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Skarbu Państwa opublikowało zaproszenie w sprawie nabycia akcji spółki Grupa Lotos SA, co według Jasińskiego nie powinno w ogóle mieć miejsca, ponieważ jest to spółka o znaczeniu strategicznym, poza tym odnotowała ona w trzech kwartałach 2010 r. zysk ze sprzedaży. - Istnieje ryzyko, że spółka zostanie przejęta przez rosyjski Łukoil - zauważył Wojciech Jasiński. Jego zdaniem, w sytuacji, gdy spółkę Lotos przejmie jakiś światowy potentat, zrodzi się realne niebezpieczeństwo, że nie będą realizowane interesy zgodne z interesami Polski. Podkreślił, że Platforma nie ma planu prywatyzacyjnego. Andrzej Adamczyk, poseł PiS, członek sejmowej Komisji Infrastruktury, ocenił, że nie dość wykorzystywane są środki na rozwój kolei oraz budowę dróg. - Prawo i Sprawiedliwość odbuduje szacunek do Polskich Kolei Państwowych i po czterech latach rządów Donalda Tuska przywrócimy kolei należne jej miejsce - zadeklarował poseł. Według polityków Prawa i Sprawiedliwości, konieczne jest wprowadzenie w życie wszystkich regulacji chroniących rynek wewnętrzny dopuszczonych przez przepisy unijne, w tym zwłaszcza tzw. prawa wyłącznego. Prywatyzacja spółki kolejowej powinna być przeprowadzona poprzez giełdę, bez utraty kontroli publicznej nad nią, oraz poprzez emisję nowych akcji. Wystąpienia posłów PiS zostały podsumowane wypowiedzią Jarosława Kaczyńskiego, który podkreślił, że bardzo ważny jest patriotyzm gospodarczy, osadzony również na tradycji. Ponadto zaznaczył, że polski złoty powinien zostać zachowany przez co najmniej 20 lat. - To, co dziś można nazwać turbokapitalizmem, upada, a polski rząd chce ten system obudować. My tego nie chcemy - zadeklarował prezes Prawa i Sprawiedliwości. Na koniec Jarosław Kaczyński wyraził nadzieję, że to już ostatnie miesiące rządu, który doprowadził polską gospodarkę do stanu bardzo poważnego kryzysu.
Paulina Jarosińska
Nasz Dziennik 2011-02-01

Autor: jc