Przejdź do treści
Przejdź do stopki

PE podejmuje kolejną próbę ocenzurowania internetu?

Treść

Mimo sprzeciwu Polski i siedmiu innych krajów członkowskich w Brukseli trwają prace nad kontrowersyjną dyrektywą o tzw. prawie autorskim. Rumuńska prezydencja otrzymała mandat do negocjacji z Parlamentem Europejskim nad ostatecznym kształtem nowych regulacji.

Internet jest tym miejscem, które jeszcze nie zostało dobrze zagospodarowane i uporządkowane pod względem prawnym – wskazał medioznawca dr Wojciech Wciseł.

– Co do ogółu panuje powszechne zrozumienie i zgoda na to, że trzeba własność intelektualną i wszystkie dzieła wytworzone w internecie chronić – przyznał dr Wcisel.

Prawa autorskie w internecie chce uregulować Bruksela. Specjalna dyrektywa w tej sprawie ma zmieniać m.in. zasady publikowana i monitorowania treści w internecie.  Zwolennicy zwracają uwagę, że zmiana ochroni twórczość m.in. artystów i dziennikarzy. Przeciwnicy regulacji ostrzegają, że dyrektywa to pierwszy krok do ostrej cenzury.

– To może być wręcz narzędzie do pewnej walki politycznej albo nawet ideologicznej – zależy w czyich rękach będą narzędzia do weryfikacji tego i kto będzie oceniał tę treść, którą internauci będą produkować i wytwarzać. Kto o tym będzie decydował? To jest największy znak zapytania dzisiaj – zwrócił uwagę medioznawca.

Takie uchwały są konieczne, ale przy poszanowaniu odpowiednich zasad – dodał.

– Kwestia tylko, żeby to się odbywało zgodnie z pluralizmem i z wolnością dostępu do mediów dla wszystkich grup – powiedział dr Wojciech Wciseł.

Swój sprzeciw wyraziła już Polska i siedem innych krajów UE. Stanowisko polskiego rządu jest od początku jednoznaczne – prawa autorskie powinny być chronione, ale nie kosztem wolności w internecie. A takie zagrożenia wypływają wprost z zapisów dyrektywy. Tzw. trilog, czyli negocjacje między krajami członkowskimi, Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską w tej sprawie, rozpocznie się w najbliższy wtorek. Ostateczna wersja dyrektywy może stać się obowiązującym prawem po przegłosowaniu w PE i implementacji w państwach członkowskich.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 10 lutego 2019

Autor: mj

Tagi: cenzura internet Parlament Europejski Unia Europejska