Partie polityczne walczą o głos wyborców
Treść
Kampania wyborcza ruszyła pełną parą. Partie prezentują swoje programy i walczą o poparcie wyborców w całej Polsce.
W poniedziałek Platforma Obywatelska zaprezentowała swoich kandydatów w Łodzi. Partia ta ma jednak problem w tym regionie. Prezydent miasta Hanna Zdanowska, wywodząca się z PO, zdecydowała się poprzeć kandydatów Lewicy.
– To nie znaczy, że nie popiera naszych kandydatów – ocenił przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.
Wcześniej ze startu z list Koalicji Obywatelskiej w Łodzi zrezygnowało kilku kandydatów, m.in. była wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska. Z kolei w Warszawie politycy Platformy krytykują zapowiedź podziału województwa mazowieckiego. Zaproponował to prezes PiS Jarosław Kaczyński.
– Usiłuje ukarać mieszkańców Mazowsza, Warszawy za to, że wybierają inne koncepcje niż Prawo i Sprawiedliwość – mówił Andrzej Halicki, poseł PO.
Lewica zapowiada natomiast cofnięcie reformy wymiaru sprawiedliwości, którą przeprowadził rząd Zjednoczonej Prawicy.
– Wiemy, że PiS raczej przegra te wybory. Lewica idzie do góry i mamy nadzieje, że będziemy tworzyć rząd – powiedziała Anna Maria Żukowska, rzecznik Lewicy.
Liderzy Konfederacji Wolność i Niepodległość zapowiadają walkę o prawa obywateli. W poniedziałek domagali się informacji od premiera na temat izraelskiego systemu inwigilacji Pegasus, który rzekomo zakupiły polskie służby. CBA temu zaprzeczyło.
– Domagamy się od rządu, domagamy się od państwa pełnej jasności, pełnej transparentności. Domagamy się tego, żeby obywateli nie inwigilować – akcentował Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego.
W Rzeszowie o poparcie zabiegali wspólnie lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Paweł Kukiz. Politycy tłumaczyli, co skłoniło ich do stworzenia koalicji.
– My połączyliśmy siły i chcemy połączyć Polaków, żeby była prawdziwa wspólnota – zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący PSL.
– Wiem, że dopóki Władek jest szefem PSL, mam ogromne wsparcie przy walce o państwo obywatelskie – mówił z kolei Paweł Kukiz, lider Kuzkiz’15.
O poparcie na polskiej wsi od początku kadencji zabiega Prawo i Sprawiedliwość. Rząd wspiera rozwój terenów wiejskich, a także lokalne społeczności m.in. koła gospodyń wiejskich, które w poniedziałek gościły w Sejmie.
– W tym roku rząd przeznaczył aż 40 mln zł na wsparcie dla kół gospodyń wiejskich – przypomniała Anna Gembicka, wiceminister inwestycji i rozwoju.
Prawo i Sprawiedliwość chwali się też realizacją swoich obietnic dotyczących infrastruktury. W Janowie Lubelskim ruszyła budowa obwodnicy, która będzie częścią Via Carpatii – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
– Dotrzymujemy słowa, przed czterema laty, ale i wcześniej, deklarowaliśmy budowę Via Carpatia. Nasi poprzednicy mówili, że ona jest zbędna – wskazał szef resortu infrastruktury.
Wyrównujemy poziom rozwoju i szanse Polski wschodniej – podkreślał z kolei wicepremier Jacek Sasin.
– Likwidujemy zatory, które blokowały rozwój tej części naszego kraju – podkreślił.
Politolog Małgorzata Molenda wskazała, iż Polacy coraz świadomiej podchodzą do wyborów i analizują programy wyborcze. Oceniła, że opozycja ma na razie problem z komunikowaniem swoich propozycji.
– Mamy główne punkty, ale nie ma informacji, skąd będą pieniądze na te programy i w jaki sposób będą one realizowane. Na razie jest jeden wielki chaos, a PO i PSL zapominają, że wyborca jest teraz dobrze wyedukowany – podkreśliła.
Prawo i Sprawiedliwość po dużej konwencji programowej w Lublinie, zapowiada kolejne regionalne konwencje.
– W najbliższych tygodniach, tych dzielących nas od wyborów, w poszczególnych regionach naszego kraju będziemy rozwijać postulaty przedstawione, w sposób oczywisty, w skrócie – powiedział europoseł Joachim Brudziński, szef sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości.
Najprawdopodobniej w piątek Państwowa Komisja Wyborcza wylosuje numery list wyborczych.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj