Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Państwa UE podzielone ws. przepisów dot. unikania opodatkowania

Treść

Państwa Unii Europejskiej są podzielone ws. przepisów dotyczących unikania opodatkowania. Na razie unijni ministrowie finansów nie wypracowali wspólnego stanowiska w tej sprawie. Chodzi o projekt zmian w dyrektywie, który ma pomóc w zamknięciu luk wykorzystywanych przez firmy działające w UE i poza nią.

Dokument dotyczy  tzw. struktur hybrydowych. Pojawiają się one, gdy kraje stosują różne zasady opodatkowania niektórych dochodów lub podmiotów.

Propozycji sprzeciwiają się m.in. Wlk. Brytania i Holandia. Słowacka prezydencja chce kompromisu, który miałby wyłączać z przepisów ważne m.in. dla londyńskiego City instytucje finansowe. Na to godzi się m.in. Francja.

Polski rząd przygotowuje regulacje, które wcześniej mają pomóc w walce z procederem unikania opodatkowania – mówił w Brukseli wicepremier Mateusz Morawiecki, minister finansów i rozwoju.

– Nie będziemy czekać, aż w 2019 czy 2020 roku powstanie jakaś dyrektywa, tylko będziemy analizować wszystkie mechanizmy cen transferowych i inne schematy prawnicze. Sama Komisja Europejska określiła, że jest ich 600 w ramach Unii Europejskiej po to, żeby eliminować te, które uważamy za mechanizmy o charakterze unikania opodatkowania. Są pewne kraje, które mają dużą korzyść z tego typu rozliczeń, tzw. hybrydowych i są też kraje, tak jak kraje Europy Środkowej, do których my należymy, które takich korzyści nie mają. Staramy się o niedyskryminowanie naszych krajów i będziemy konsekwentnie do tego dążyć – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Polska chce, by regulacje zostały jak najszybciej wdrożone. Wicepremier Mateusz Morawiecki poinformował, że polski budżet traci na unikaniu podatku przez firmy od 10 do 40 mld zł, a w przypadku podatku VAT od 35 do 60 mld zł.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 07 grudnia 2016

Autor: mj

Tagi: Państwa UE podzielone ws. przepisów dot. unikania opodatkowania